Kanwa z nadrukiem - propozycja na długie, jesienne wieczory

Kanwa z nadrukiem - propozycja na długie, jesienne wieczory

Początki naszych pasji są przeróżne. Jedne trwają od dzieciństwa, inne natomiast pochłonęły nas w szkole lub w wieku dojrzałym. Jedno jest pewne – posiadanie hobby to znakomity sposób na oderwanie się od codziennej rutyny. Na co dzień jesteśmy zajęci, zabiegami, nie mamy na nic czasu i żyjemy w ciągłym pędzie. Odskocznia od stresującego życia może okazać się jedyną deską ratunku. Po wypełnionym po brzegi obowiązkami dniu, warto znaleźć chwilę tylko dla siebie. Nasza pasja nie musi być ogromnie czasochłonna. Niekiedy wystarczy oderwać się od codzienności choćby na pół godziny by poczuć ulgę, odprężenie i nabrać nowych sił do działania. Propozycji jest wiele, ale dziś skupimy się na jednej – kanwy z nadrukiem do wyszywania bo o nich tutaj mowa, są niesamowicie wciągającym hobby, które uczy cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu.

Kanwy z nadrukiem – jak zacząć?

Aby zacząć naszą przygodę z nową pasją początkowo musimy odrobinę się podszkolić. Kanwy z nadrukiem wyszywamy tak zwanym haftem krzyżykowym. Co to takiego? Jest to najbardziej popularny haft ozdobny, do czego przyczyniają się dwie rzeczy.

Po pierwsze: jest to jeden z najprostszych ściegów, dlatego każdy bez względu na stopień zaawansowania oraz wrodzone zdolności manualne jest w stanie w krótkim czasie perfekcyjnie nauczyć się posługiwania haftem krzyżykowym.

Po drugie: pomimo prostoty i braku skomplikowanych rozwiązań, powstałe dzieła są wyjątkowo piękne i w niczym nie odbiegają od swoich odpowiedników wyszytych bardziej skomplikowanymi, a co za tym idzie bardziej pracochłonnymi ściegami. Nasz obrazek narysowany jest w formie projektu. Warto zaznaczyć, że każdy kolor w projekcie ma odpowiadający mu symbol. W sytuacji, w której występuje identyczny symbol na danym obszarze, nie zaczynamy każdej kratki osobno, tylko otaczamy kratki linią tak, aby na środku pojawił się symbol danego koloru. Drugą podstawową informacją jest to, że każdej nawet najmniejszej kratce odpowiada jeden krzyżyk.

Pamiętajmy jednak, że są momenty gdy na kratce lub kilku kratkach nie występuje żaden symbol. Co w takim przypadku? Nic prostszego - te pola po prostu pozostają puste, absolutnie nie wyszywamy tam niczego.  Kanwa z nadrukiem nie zawsze wypełniona jest ściegiem w stu procentach.

Kanwy z nadrukiem – dobór igieł

Gdy mamy już naszą pierwszą kanwę, czas rozejrzeć się za igłą. Pierwsze pytanie początkującej hafciarki i hafciarza to: czy igła do szycia nadaje się do haftowania? Niestety nie. Zaleca się stosowanie specjalnie przeznaczonych do tego celu igieł hafciarskich.

Czym charakteryzują się takie igły? Posiadają tępą końcówkę, która ułatwia pracę z materiałami o rzadkim oraz normalnym splocie. Odmiennie sytuacja przedstawia się w przypadku materiałów o gęstym splocie. W tym przypadku zalecane są igły z ostrą końcówką, które znacząco przyspieszają pracę. Pamiętajmy by igłę wbijać pod kątem dziewięćdziesięciu stopni, jest to najlepszy i najbardziej przetestowany sposób.

Do wyszywania kanwy z nadrukiem stosuje się różne rozmiary igieł, w zależności od grubości nici i tkaniny. Najpopularniejsze rozmiary to: dwadzieścia, dwadzieścia dwa oraz dwadzieścia cztery. Różne kanwy z nadrukiem wymagają odmiennych igieł, warto mieć kilka w swoim arsenale, aby być przygotowanym na każdą ewentualność.

Kanwy z nadrukiem – rodzaje

Początkującym hafciarkom i hafciarzom zaleca się wyszywanie niewielkich kanw z nieskomplikowanym wzorem. Ważne by zacząć od czegoś prostego, co nie zajmie nam zbyt wiele czasu. Źle dobrana kanwa z nadrukiem łatwo może nas zniechęcić i odebrać przyjemność z wyszywania. Dobrym pomysłem jest zakup kanwy o wymiarach dwanaście na dwanaście centymetrów z trzech powodów.

Po pierwsze: najmniejsze kanwy z nadrukiem są najtańsze, a początkujący nie chcą wydawać zbyt dużej ilości pieniędzy, nie wiedząc jaki będzie efekt. Ceny najmniejszych wahają się kilku do najwyżej kilkunastu złotych.

Po drugie: najmniejsza kanwa przeważnie ma prosty, nieskomplikowany wzór. Prawdopodobieństwo, że ukończymy kanwę jest bardzo duże. W początkowej fazie naszego nowego hobby warto zachwycać się efektami naszej pracy. Po trzecie: krótki czas wykonania. Malutkie kanwy z nadrukiem po prostu wyszyjemy najszybciej. Wystarczy poświęcić niewiele czasu aby móc podziwiać nasze pierwsze arcydzieło. Gdy wyszyjemy już klika najmniejszych, należy sięgnąć po większe, bardziej skomplikowane.

Na rynku znajdziemy ogromne kanwy o wymiarach nierzadko przekraczających  sto centymetrów, ze skomplikowanymi aczkolwiek bardzo pięknymi wzorami. Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę. Aby wyszyć tak wielką kanwę potrzeba wielu godzin pracy. Na początek sięgnijmy raczej po mniejsze egzemplarze. Kanwy z nadrukiem o różnych wymiarach znajdziemy klikając w ten link - kanwa z nadrukiem. Obrazy są rozmaite, od zwierząt po krajobrazy, na motywach religijnych kończąc.

Kanwa z nadrukiem przedstawiającym spokojny ocean to znakomity pomysł na przyozdobienie ściany w pokoju dziecka. Stonowany błękit i szum fal z pewnością pomogą w zasypianiu nocnym markom. W sypialni rodziców świetnie sprawdzi się kanwa ze wschodem słońca. Wyobraźmy sobie sytuację, w której wstajemy wcześnie do pracy i wita nas wspaniałe, ciepłe słońce, choć za oknem ponuro i pada deszcz. W pokoju dziecięcym sprawdzą się również motywy zwierzęce takie jak konie, żółwie, lwy, żyrafy czy słonie.

Kanwy z nadrukiem – informacje dodatkowe

Aby nasze arcydzieła zawsze pięknie zdobiły ściany naszych mieszkań, co jakiś czas należy kanwę odświeżyć. Bardzo delikatne i skomplikowane dzieła należy prać ręcznie. Nie wolno używać żadnych środków z wybielaczem. Kanwy z nadrukiem pierzemy w letniej wodzie z odrobiną delikatnego detergentu. Pamiętajmy by nie suszyć ich w pełnym słońcu, narażamy wówczas nasze dzieło na utratę kolorów. Nie chcemy by barwy wyblakły i tym samym odebrały piękno i zjawiskowość obrazkowi.

Do odświeżania kanwy z nadrukiem podchodźmy rozważnie, by uniknąć niepotrzebnych rozczarowań. Prasowanie zawsze powinno odbywać się na lewej stronie, aby dodatkowo zabezpieczyć kanwę możemy użyć wilgotnej ściereczki. Nie dociskamy żelazka zbyt mocno by nasz haft nie spłaszczył się nadmiernie. Temperaturę na żelazku ustawmy zgodnie z zaleceniami producenta nici bądź materiału. Jeśli jest różnica w zaleceniach, to w takiej sytuacji zaleca się wybór niższej temperatury.

Najbardziej zjawiskowe kanwy z nadrukiem możemy oprawić w stylową ramkę, co dodatkowo zwiększy ich atrakcyjność. Pamiętajmy by materiał był z każdej strony równo naciągnięty, końcówki tkaniny należy dodatkowo podkleić. Dla usztywnienia można użyć kartonu lub grubej, papierowej kartki. Tak przygotowana kanwa z nadrukiem ozdobi każdą ścianę. Gdy nadchodzą długie jesienno-zimowe wieczory, słońce szybko chowa się za horyzontem, a my mamy chwilę wolnego czasu - kanwa z nadrukiem ciekawie zagospodaruje nam wolne chwile.

Haftowanie wymaga skupienia i determinacji, efekty jednak są oszałamiająco piękne i warte każdego wysiłku. Stworzone arcydzieła zdobią półki oraz ściany w wielu polskich domach, sprawdzają się również jako prezent od serca dla ukochanej osoby.

Małgorzata Krzystała

Małgorzata Krzystała

Indywidualistka z dużym poczuciem humoru i niegasnącym optymizmem. Pracę nad tekstem ceni najbardziej za możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Uwielbia podróżować i odkrywać nowe smaki kulinarne.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz