Rower damski - alternatywny dojazd do pracy

Rower damski - alternatywny dojazd do pracy

Nie ma nic przyjemniejszego niż ruch na świeżym powietrzu. Częste ćwiczenia utrzymują nasze ciała w nienagannej kondycji. Osoby, które regularnie ćwiczą mniej chorują oraz lepiej się wysypiają. Czy można połączyć przyjemne z pożytecznym? Oczywiście, że tak. Zamiast wybierać tradycyjne środki komunikacji takie jak samochód czy autobus, rozejrzyjmy się za czymś bardziej ekologicznym. Rower damski – bo o nim tutaj mowa, to propozycja dla aktywnych kobiet, które nie dysponują zbyt dużą ilością wolnego czasu. Godziny poranne to najlepsza pora do ćwiczeń. Dojazd do pracy może okazać się jedyną sposobnością poświecenia kilku chwil na zadbanie o aspekt zdrowotny naszego życia.  

Rowery damskie – kiedy warto kupić?

Przed zakupem warto zadać sobie pytanie – gdzie najczęściej będę używać roweru? Czy są to tereny wiejskie, nierzadko z polnymi drogami? Czy może tereny górskie, pełne kamienistych ścieżek, stromych zjazdów oraz podjazdów? Czy wreszcie miasto, gdzie trudno znaleźć inną nawierzchnię niż asfalt. Rower damski powinien być dopasowany do potrzeb kobiety. Odpowiadając na powyższe pytania jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni model i cieszyć się chwilami spędzonymi na przejażdżkach. Coraz więcej kobiet wybiera rower jako alternatywny środek transportu w codziennych dojazdach do pracy.

Wiosna oraz lato to najlepsze pory roku, temperatura sprawia, że poruszanie się na dwukołowcu jest przyjemne i wywołuje uśmiech na twarzy. Najpierw sprawdźmy jak daleko jest biuro firmy. Obliczenie trasy ułatwią nam internetowe mapy, które dokładne wyliczą liczbę kilometrów. Pamiętajmy, że uzyskany wynik należy pomnożyć przez dwa. Drugą istotną rzeczą jest kwestia parkingu. Dowiedzmy się czy w okolicy biura można bezpiecznie przypiąć nasz rower damski. Jeżeli nie ma takiej możliwości, warto wystosować prośbę do przełożonego o zorganizowanie miejsca, w którym bezpiecznie zostawimy naszą damkę.

Rowery damskie – rodzaje

Najbardziej popularny jest rower miejski. Damski egzemplarz najczęściej jest pięknie zdobiony i posiada koszyk z przodu. Dzięki dużym kołom o średnicy przekraczającej dwadzieścia cztery cale, damka żwawo nabiera prędkości i gładko sunie po równej nawierzchni. Nie nadaje się do jazdy po bezdrożach oraz nierównym terenie. Rower miejski nie posiada amortyzatorów, więc każda nierówność podłoża będzie wyczuwalna. Dodatkowo jest bardzo ciężki, niektóre modele ważną nawet dwadzieścia pięć kilogramów. Pamiętajmy o tym, gdy mieszkamy w bloku i trzymamy rower w domu. Podczas jazdy pozycja jest w pełni wyprostowana, co sprawia, że możemy bez przeszkód rozglądać się na boki.

Rowery damskie to nie tylko miejskie wersje. Coraz większą popularność zyskują rowery trekkingowe. Łączą one zalety dwukołowców miejskich i górskich. Nadają się zarówno do jazdy po asfalcie w centrum zatłoczonego miasta jak i do jazdy po leśnych ścieżkach poza miastem, gdzie panuje cisza i spokój. Często posiadają skuteczną amortyzację przedniego koła, co znacząco ogranicza drgania kierownicy. Wyposażone są w wygodne siedzenie, które z pewnością docenimy podczas długich wyjazdów. Kierownica została zapożyczona z roweru górskiego, jest więc naszpikowana przerzutkami, znakomicie sprawdzającymi się w lesie oraz na mieście. Rower damski przeznaczony do jazdy po nierównej nawierzchni to tak zwany cross. Posiada pełną amortyzację co doskonale sprawdzi się na wybojach. Jak widać wachlarz jest obszerny, każda Pani znajdzie coś dla siebie. Szeroki wybór rowerów znajdziemy klikając w ten link - Rower damski.

Rowery damskie – wybór wielkości

Kupując dwukołowca, oprócz rodzaju musimy zastanowić się jaki rozmiar będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Rowery damskie osadzone są często na dwudziestoośmiocalowych kołach. Co ciekawe, to rama, a nie obręcze kół w pierwszej kolejności decydują o wysokości roweru. Pamiętajmy, że jeżeli rama jest prosta, wsiadanie będzie utrudnione. Panie powinny wybierać modele z zakrzywioną ramą. Wsiadając na rower, kładąc stopy na pedałach nogi nie powinny być wyprostowane. Jeżeli tak jest musimy obniżyć siodełko, za pomocą klucza imbusowego lub pokrętła. Jeśli pomimo maksymalnego obniżenia siedziska nasze nogi nadal są wyprostowane, oznacza to, że rower jest dla nas za duży. Wybierając nasz idealny model warto wybrać się na dłuższą przejażdżkę.

Duże sklepy oferujące rowery damskie posiadają specjalnie przygotowane miejsca testów. Sprawdzimy tam swój potencjalny nabytek. Czy pozycja za kierownicą nam odpowiada? Czy wielkość roweru jest dobrze dobrana? Czy czujemy się lepiej na większych czy mniejszych kołach? Oraz najważniejsze – czy jest nam po prostu wygodnie i komfortowo? To najbardziej istotne pytanie podczas zakupu damki. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, a cena jest dla nas akceptowalna, możemy bez zbędnych obaw kupić wymarzony rower. Chwile spędzone na jeździe w szczególności z rodziną i przyjaciółmi są bezcenne i na długo pozostaną w pamięci.

Rower damski to odpowiedź na coraz bardziej zakorkowane miasta i świetna opcja krótkich wypadów ze znajomymi.

Małgorzata Krzystała

Małgorzata Krzystała

Indywidualistka z dużym poczuciem humoru i niegasnącym optymizmem. Pracę nad tekstem ceni najbardziej za możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Uwielbia podróżować i odkrywać nowe smaki kulinarne.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz