Bieżnia do biegania - biegamy w każdą pogodę

Bieżnia do biegania - biegamy w każdą pogodę

Każdy biegacz zetknął się z podobną sytuacją: za pięć minut wychodzimy na trening, jesteśmy w pełnym ekwipunku – buty, czapka, słuchawki i zegarek, a tu nagle okazuję się, że zaczyna padać tak bardzo, że trening staje się niemożliwy. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy trzeba odpuścić bieganie? Oczywiście, że nie. Niezaplanowane przerwy w treningu z pewnością oddalą nas od celu, którym może być przebiegnięcie królewskiego dystansu. Niezależnie od deszczu, temperatury oraz godziny, bieganie na bieżni to wspaniała alternatywa dla tradycyjnego treningu. Nie ogranicza nas pogoda i warunki atmosferyczne, o każdej porze dnia i roku możemy cieszyć się niezakłóconym joggingiem.

Bieżnie do biegania – sprytne rozwiązanie czy niepotrzebny gadżet?

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Nasz organizm potrzebuje aktywności, aby zachować wewnętrzną homeostazę. Udowodniono, że regularne ćwiczenia zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób cywilizacyjnych takich jak: nadciśnienie, miażdżyca czy cukrzyca typu drugiego, będąca chorobą metaboliczną, polegającą na zbyt wysokim stężeniu glukozy we krwi. To tylko część przypadłości, które dzięki regularnym ćwiczeniom, jesteśmy w stanie wyeliminować lub znacząco obniżyć ryzyko zachorowania.

Dodatkowo bieganie na bieżni pozwala utrzymać prawidłową wagę. Statystyki jednoznacznie wskazują, że w kraju coraz więcej ludzi boryka się z nadwagą lub z otyłością. Bieżnia do biegania to idealna propozycja dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy tkanki tłuszczowej. Ruch połączony z dobrze dobraną, zbilansowaną dietą, bogatą w witaminy i minerały to gwarancja zachowania dobrej kondycji. 

Bieżnie do biegania – rodzaje

Jeśli zdecydujemy się na zakup, warto rozważyć wszystkie możliwości i przetestować każdy wariant.  Bieżnie do biegania różnią się od siebie sposobem działania oraz ceną. Podstawowy model to wersja mechaniczna. Jest najtańszym, a co za tym idzie najmniej zaawansowanym technologicznie urządzeniem. Nie posiada silnika, to nasze nogi wprawiają w ruch pas, po którym biegamy. Początkującym sprinterom takie rozwiązanie może sprawić nieco trudności. W tej wersji nie uświadczymy spersonalizowanych treningów ani innych dodatków.

Bieżnia do biegania elektryczna napędzana jest przez silnik. Podczas instalowania tego wariantu w domu lub w siłowni, zadbajmy o przyłącze elektryczne. Ta wersja ma szereg rozbudowanych funkcji takich jak zmiana prędkości poruszania pasa – możemy płynnie przejść od spaceru do sprintu. Drugą, nie mniej ważną zaletą jest zmiana kąta nachylenia pasa. Pamiętajmy, że biegając w domu, nasze ciało wytwarza mniejszy opór. Aby urozmaicić trening warto poeksperymentować z nachyleniem, by móc zasymulować nieco bardziej męczący bieg pod górę. Bieżnia do biegania antygrawitacyjna to bardzo zaawansowane urządzenie, szczególnie zalecane osobom powracającym do ćwiczeń po urazach, złamaniach lub zwichnięciach. Bieżnia pozwala nam odciążyć organizm podczas joggingu, dzięki czemu szybciej wrócimy do pełni sił. Sporym minusem tego rozwiązania jest wysoka cena. Urządzenia tego typu najczęściej spotkamy w dobrze wyposażonych klubach fitness.

Ostatnim wariantem jest bieżnia ciśnieniowa. Korzystają z niej między innymi zawodowi sportowcy oraz osoby chcące w szybkim tempie zgubić zbędne kilogramy. Oprócz pasa, urządzenie wyposażone jest w kapsułę - biegamy w niej pod ciśnieniem. Trzydziestominutowy trening odpowiada dwugodzinnemu bieganiu na tradycyjnej bieżni. Wybór nie jest prosty, przed zakupem koniecznie sprawdźmy, które rozwiązanie odpowiadana nam najbardziej. Dodatkowo pamiętajmy, że bieżnie do biegania są sporych rozmiarów. Warto zagospodarować kilka metrów kwadratowych w domu lub mieszkaniu. Różne warianty cenowe znajdziemy, klikając w ten link Bieznia do biegania.

Bieżnie do biegania – wady i zalety

Każde urządzenie posiada zarówno wady jak i zalety, zacznijmy jednak od bardziej przyjemnej części. Możliwość trenowania w domu to najważniejsza zaleta urządzenia. Niestraszny nam deszcz, wichura czy grad. Kolejną zaletą jest urozmaicony trening, mamy bowiem do wyboru kilka lub kilkanaście kombinacji w zależności od stopnia zaawansowania. Dodatkowo, opcja biegu pod górkę z pewnością dostarczy nowych bodźców organizmowi. Monitorujemy postępy i liczymy spalone kalorie. Na wyświetlaczu widoczna jest historia treningowa, dzięki czemu na bieżąco sprawdzamy progres.

W kwestii wad, zacznijmy od rozmiaru. Bieżnie do biegania to duże urządzania wymagające sporo miejsca. Mieszkańcy kawalerek i małych mieszkań mogą mieć kłopot z instalacją. Kolejną wadą jest głośna praca. Bieganie na bieżni w klubie fitness lub na siłowni, a bieganie w domu to dwie różne sprawy. Przed zakupem sprawdźmy ile hałasu generuje dany model. Na koniec cena. Bieżnie do biegania elektryczne są najbardziej popularne i w zależności od modelu kosztują kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przekalkulujmy dokładnie czy możemy pozwolić sobie na taki zakup. Jedno jest pewne, podczas brzydkiej pogody nie ma nic przyjemniejszego niż bieganie na bieżni. Efekty w zależności od częstotliwości oraz dobranej diety, mogą pojawić się w bardzo krótkim czasie.

Małgorzata Krzystała

Małgorzata Krzystała

Indywidualistka z dużym poczuciem humoru i niegasnącym optymizmem. Pracę nad tekstem ceni najbardziej za możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Uwielbia podróżować i odkrywać nowe smaki kulinarne.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz