Wybieramy gumy do ćwiczeń

Wybieramy gumy do ćwiczeń

Niedrogie, łatwo dostępne i wielofunkcyjne – tak w skrócie można podsumować zalety, którymi charakteryzuje się guma do ćwiczeń. Ten niepozorny na pierwszy rzut oka przyrząd staje się coraz bardziej popularny i doceniany zarówno przez osoby aktywne fizycznie, jak i dopiero zaczynających swoją przygodę ze sportem.

Gumy do ćwiczeń – rodzaje

Podstawowym kryterium pozwalającym odróżnić gumy do ćwiczeń jest stopień obciążenia, czyli tak zwany rodzaj dynamicznego oporu, który w trakcie ćwiczeń stawia przyrząd. Oznacza to, że im mocniejsze napinanie, tym trudniej utrzymać gumę w rękach. W sklepach sportowych znajdziemy gumy do ćwiczeń dostępne w różnych kolorach. Tego rodzaju rozróżnienie, nie jest przypadkowe. W ten sposób producenci oznaczają możliwy opór. Wpływ na ten parametr ma szerokość i długość taśmy. Podsumowując, im mniejsza szerokość, tym mniejszy opór. Przykładowo guma o szerokości 22 milimetrów posiada opór około 10-15 kilogramów, zaś guma o szerokości 83 milimetrów, opór 45-55 kilogramów. Czerwona guma do ćwiczeń zazwyczaj ma najlżejszy opór: 3-11 kilogramów, w dalszej kolejności jest guma czarna, fioletowa, zielona, niebieska i pomarańczowa (opór do 100 kilogramów). Szeroki asortyment można znaleźć pod tym linkiem: Guma do cwiczeń.

Z racji tego, że istnieje tak wiele różnych rodzajów gumy do ćwiczeń, warto zaopatrzyć się w kilka sztuk i do różnych aktywności, wykorzystywać gumy z różnym oporem. Może się bowiem okazać, że wykonując jedno ćwiczenie, najlepsza będzie dla nas guma z oporem 10 kilogramów, ale kompletnie nie sprawdzi się przy innej aktywności, wymagającej większego oporu.

Zalety gumy do ćwiczeń

Tego rodzaju przyrządy są polecane nie tylko przez sportowców, ale także przez trenerów. W zasadzie każdy, kto chce wykonywać jakąkolwiek aktywność, może skorzystać z gumy do ćwiczeń. Jakie są zalety takiego sprzętu?

  • Niska cena: jest to szczególnie istotna kwestia dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Niestety wiele osób wpada w pewnego rodzaju pułapkę – zaczynają interesować się aktywnością fizyczną, kupują różnego rodzaju sprzęty, nieraz bardzo drogie, a po kilku tygodniach lub miesiącach tracą motywację i rezygnują z dalszych ćwiczeń. W przypadku gumy, nawet jeśli po jakimś czasie się nam znudzi, nie będziemy mieć wyrzutów sumienia, że wydaliśmy krocie na sprzęt, którego nie używamy. Niejednokrotnie jesteśmy w stanie upolować gumy do ćwiczeń już za kilkanaście złotych.
  • Łatwość przechowywania: wiele osób rezygnuje z domowych treningów z prostego powodu – nie mają gdzie przechowywać sprzętów. Hantle, ciężarki, rowerki, zajmują sporo miejsca. Na szczęście guma do ćwiczeń nie należy do tej grupy. Jest bardzo łatwa w przechowywaniu i przenoszeniu. Panie śmiało mogą trzymać ją w torebce i po pracy udać się na szybki trening plenerowy.
  • Zwiększa efektywność treningu: mogłoby się wydawać, że  guma do ćwiczeń ma na celu raczej urozmaicenie naszego treningu. Wszak ćwiczenia wykonywane z gumą i bez są do siebie bardzo podobne. Różnica tkwi w efektach. Dzięki sile oporu, nasze mięśnie pracują znacznie lepiej.
  • Ciekawy dodatek treningowy: jeśli wykonywane przez nas ćwiczenia stają się powoli nudne, to wyraźny znak, że należy wprowadzić kilka zmian. Gumy stanowią fantastyczne urozmaicenie każdej aktywności, a te same ćwiczenia nabierają zupełnie nowego charakteru.

Przykładowe treningi z gumą do ćwiczeń

Wielofunkcyjność sprzętu pozwala na wykonywanie różnego rodzaju aktywności. Po pierwsze trening ogólnorozwojowy, w którym gumy do ćwiczeń są najczęściej wykorzystywane. Pozwalają wzmocnić wiele partii mięśni jednocześnie, tym samym poprawiając sylwetkę i kondycję. Po drugie trening siłowy. Gumy do ćwiczeń siłowych powinny mieć duży opór. Są polecane szczególnie osobom początkującym, którzy obawiają się ćwiczeń z obciążeniem lub ze względów zdrowotnych nie mogą ich wykonywać. Oprócz tego, gumy do ćwiczeń siłowych mogą być wykorzystywane także przez osoby zaawansowane. Tego rodzaju sprzęty znajdziemy także w treningach pływackich, ze względu na możliwość wzmocnienia mięśni rąk, ramion, barków i nóg. Sklepy sportowe oferują gumy do ćwiczeń dedykowanych na basenie. Z gum korzystają też osoby trenujące piłkę nożną, boks czy sztuki walki. Bardzo popularne są ćwiczenia z gumą na drążku. Jest to świetny trening, który można wykonywać w plenerze. Użycie gumy chroni nadgarstki i niweluje ciężar ciała przy podciąganiu. Sprzęt może być wykorzystywany także podczas robienia tradycyjnych pompek.

Najlepsza guma do ćwiczeń wykonana jest z lateksu. Jest to bowiem materiał po pierwsze bardzo rozciągliwy, a po drugie solidny, co przekłada się na jego żywotność. Oczywiście tego rodzaju gumy są najdroższe. Znajdziemy jednak tańsze odpowiedniki, zawierające lateks z domieszką gumy, niestety ich trwałość jest znacznie krótsza. Gumy do ćwiczeń mogą stać się naszymi najlepszymi przyjaciółmi treningowymi. Nie tylko poprawiają ich jakość, ale także przyczyniają się do lepszej pracy mięśni i szybszych efektów.

Małgorzata Krzystała

Małgorzata Krzystała

Indywidualistka z dużym poczuciem humoru i niegasnącym optymizmem. Pracę nad tekstem ceni najbardziej za możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Uwielbia podróżować i odkrywać nowe smaki kulinarne.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz