Dlaczego odchodzisz?

Rękawice bramkarskie - początek nowej pasji

Rękawice bramkarskie - początek nowej pasji

Wielu młodych chłopaków marzy o karierze piłkarza. Nasze pociechy od rana do wieczora gonią niestrudzenie piłkę i próbują coraz to bardziej skomplikowanych zagrań. Popularność tego sportu w Polsce jest ogromna, świadczą o tym rzesze kibiców dumnie wspierających swoją ukochaną drużynę podczas meczu. Niewielu wie, że najważniejszym piłkarzem na boisku obok napastnika, pomocnika i obrońcy jest bramkarz. To na nim ciąży nierzadko cała odpowiedzialność za wynik. Podstawowym elementem jego wyposażenia są rękawice bramkarskie. Udając się do sklepu ze sportowymi akcesoriami okazuje się, że wybór jest ogromny, różnią się od siebie krojem, ceną oraz przeznaczeniem. Jak wybrać odpowiedni model dla nas lub naszej pociechy? Poniższy opis powinien ułatwić zakup upragnionych rękawic skrojonych według naszych potrzeb.

rękawice bramkarskie

Rękawice bramkarskie – przeznaczenie

Zaawansowani zawodnicy dzielą swoje ochraniacze na ręce na dwie grupy. Pierwsza to rękawice bramkarskie treningowe, jak sama nazwa wskazuje używane są przeważnie podczas treningów. Część, która ma bezpośredni kontakt z piłką wykonana jest z miękkiej pianki soft, która posiada właściwości antypoślizgowe oraz jest bardzo wytrzymała. Z reguły, bramkarze podczas treningów używają starych i wysłużonych modeli.

Kolejną grupą są rękawice bramkarskie meczowe, również w tym przypadku nazwa podpowiada, w jakich sytuacjach są wykorzystywane. Przeważnie są to modele z tak zwanej wyższej półki. Część chwytna wykonana jest z lateksu, który ma znakomite właściwości chwytne. Minusem tych modeli jest niska wytrzymałość, nie są tak odporne jak ich treningowe odpowiedniki. Szeroki wybór modeli można znaleźć pod tym linkiem: rekawice-bramkarskie.

Rękawice bramkarskie dla dzieci – krój

Najistotniejszym czynnikiem przy wyborze jest krój, od niego zależy cena, szereg właściwości oraz możliwości, które oferują rękawice. Na rynku wyróżniamy trzy podstawowej kroje, które różnią się od siebie między innymi ceną, szwem i zastosowaniem. Rękawice bramkarskie adidas o kroju flat inaczej zwanym klasyczny lub płaskim, to najstarszy, a co za tym idzie najpopularniejszy wzór rękawic oferowany przez producentów akcesoriów sportowych. Krój ten charakteryzuje się solidnością wykonania (rękawice powinny więc wytrzymać wiele sezonów) i łatwością ewentualnych napraw, które o dziwo najlepiej wykonać jest we własnym zakresie.

Warto podkreślić, że rękawice bramkarskie oparte o krój flat mają zbliżoną powierzchnię chwytania do powierzchni dłoni. Szew, najczęściej pojedynczy, jest solidny i poprowadzony na zewnątrz. Zaletą tego modelu jest cena, są to bowiem najtańsze rękawice bramkarskie na rynku, z reguły wybierane przez początkujących. Warto wspomnieć również o wadach. Krój flat jest najsłabiej dopasowany do dłoni bramkarza, co ogranicza pewny chwyt i tak zwane czucie piłki. Niektórzy zawodnicy oceniają te modele jako zbyt luźne.

Kolejnym krojem jest rollfinger, który charakteryzuje się obszyciem całego palca. Stopniowo wypiera z rynku swojego starszego brata, głównie za sprawą stosunkowo większej powierzchni chwytania. Krój ten skierowany jest przeważnie do osób, które mają niewielkie lub średniej wielkości dłonie. Rękawice bramkarskie nike o kroju rollfinger lub w skrócie roll są bardzo wygodne i lepiej dopasowują się do dłoni niż wersja flat. Niestety ten model jest droższy niż jego starszy odpowiednik oraz niejednokrotnie mniej wytrzymały. Szczególnie narażony na uszkodzenia jest szew pomiędzy dwoma środkowymi palcami. Kolejną wadą tego modelu jest bardzo skomplikowana naprawa, w tym przypadku niestety nie poradzimy sobie we własnym zakresie, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Ostatnią wersją rękawic jest negative cut. Najbardziej charakterystyczną cechą tego kroju są wewnętrzne szwy.

To rozwiązanie pozwala na mocniejsze przyleganie rękawicy do dłoni oraz do zewnętrznej powierzchni palców. Modele o tym kroju są najdroższe na runku, a co za tym idzie wybierane przez profesjonalnych bramkarzy. Warto wspomnieć, że rękawice bramkarskie negative cut przez ścisłe przyleganie do dłoni są narażone na uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto wybierać modele o pół do jednego rozmiaru większe niż nasze dłonie. Rękawice mają największą powierzchnię chwytną oraz najlepsze czucie piłki. Jeśli cena tego modelu nie stanowi dla nas przeszkody, warto rozejrzeć się za tym wzorem.

rękawice bramkarskie

Rękawice bramkarskie – porady praktyczne

Kupując pierwsze rękawice bramkarskie warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji, które pozwolą utrzymać nasz nowy nabytek w niepogorszonym stanie przez kilka sezonów. Przed pierwszym treningiem lub meczem należy wyprać ochraniacze na ręce. Usuwamy w ten sposób wszystkie nieczystości, które powstały przy procesie produkcji. Po każdym meczu dokładnie czyścimy rękawice, zalecane jest usuwanie brudów i zanieczyszczeń najszybciej jak to możliwe. W ten sposób chronimy powierzchnię chwytną przed utratą swoich właściwości, ponadto im szybciej wyczyścimy rękawice bramkarskie tym mniejsza szansa na odbarwienie pianki.

Do prania nie powinno używać się pralek automatycznych, pierzemy ręcznie z dodatkiem niewielkiej ilości delikatnego detergentu, w temperaturze około trzydziestu stopni. Nie zaleca się używania suszarek, rękawice bramkarskie powinny schnąć w temperaturze pokojowej. Pamiętajmy, że im bardziej będziemy dbać o nasze ochraniacze, tym dłużej posłużą podczas zaciętych meczów oraz wyczerpujących treningów.

rękawice bramkarskie

Dodaj komentarz