Dlaczego odchodzisz?

Statyw do telefonu czyli stabilizacja przede wszystkim

Statyw do telefonu czyli stabilizacja przede wszystkim

Producenci telefonów komórkowych prześcigają się w coraz to nowszych technologiach i z roku na rok ulepszają swoje produkty. Każdy smartfon posiada aparat fotograficzny, który jakością dorównuje budżetowym modelom cyfrówek, a nawet je przewyższa. Statyw do telefonu to propozycja dla osób, które chcą wykorzystać swoją komórkę do pstrykania pięknych fotografii lub nagrywania stabilnych ujęć wideo. W porównaniu do profesjonalnych egzemplarzy jest on zdecydowanie tańszy, mniejszy i dużo lżejszy, dzięki czemu z łatwością zapakujemy statyw do plecaka, by móc cieszyć się stabilnymi ujęciami w podróży.

statyw do telefonu

Statywy do telefonów – podział ze względu na budowę

Nasze smartfony już dawno przemieniły się z prostych urządzeń, służących do dzwonienia i wysyłania krótkich wiadomości, w sprzęt o bardzo dużej mocy obliczeniowej, będący w stanie wykonać wszystkie podstawowe czynności, tak samo sprawnie jak komputer stacjonarny czy notebook. Wyparły z rynku również dużą część budżetowych cyfrówek, oferując lepsze zdjęcia od większości z nich (szczególnie topowe modele). W myśl zasady najlepszy aparat to ten, który aktualnie masz przy sobie, robienie zdjęć telefonem komórkowym weszło w nawyk większości posiadaczy tych urządzeń. Niektórzy producenci promują swoje produkty hasłami typu ,,foto – smartfon” lub ,,aparat i telefon w jednym”. Modele szczególnie polecane do robienia zdjęć posiadają rozbudowane funkcje manualne, jasny obiektyw, a niekiedy optyczną stabilizację obrazu. Wszystko to sprawia, że wykonywanie zdjęć takim sprzętem to prawdziwa przyjemność.

Statyw do telefonu to propozycja dla osób, które chcą się nieco bardziej zagłębić w świat fotografii. Dzięki swojej budowie pozwala wykonywać stabilne, a co za tym idzie ostrzejsze zdjęcia. Szukając swojego modelu, warto zastanowić się w jakich warunkach najczęściej fotografujemy. Pierwsza propozycja to Monopod. Jest to najprostszy statyw, ponieważ wyposażony jest w tylko jedną nogę. Z racji swojego kształtu pozwala stabilizować ujęcia w pionie. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że jesteśmy zmuszeni przez cały czas trzymać go w ręce. Kolejną, bardzo popularną propozycją jest statyw selfie do telefonu, potocznie nazywany selfie stick. Pozwala on na wykonywanie portretów z odległości większej niż wyciągnięcie ręki, dzięki czemu jesteśmy w stanie zrobić szersze ujęcie.

Zastosowanie statywu do telefonu

Zaczynając przygodę z fotografią, bardzo szybko zorientujemy się, że ujęcia wykonane w dobrym oświetleniu są o niebo lepsze niż te zrobione wieczorem lub w nocy. Rozwiązaniem tego problemu jest czas naświetlania. Mówi on na jak długo przed zdjęciem zostanie otwarta migawka regulująca przepływ światła na element światłoczuły, czyli matrycę. Im dłuższy czas, tym większe prawdopodobieństwo, że zdjęcie wykonane w kiepskich warunkach oświetleniowych wyjdzie ostre oraz odpowiednio jasne. Jednak długie czasy naświetlania niosą ze sobą ryzyko poruszenia zdjęcia, które w rezultacie będzie rozmazane. Statyw do telefonu idealnie sprawdzi się w sytuacjach, w których nie mamy wystarczającej ilości światła.

Kolejnym zastosowaniem jest filmowanie. Ujęcia ,,z ręki”, pomimo stabilizacji w telefonie, bardzo się trzęsą i są po prostu nieostre. Używając statywu, filmy  będą płynne i nieporuszone. Jeśli myślimy o wykonywaniu krótkich reportaży bądź panoram, posiadanie statywu z pewnością podniesie jakość finalnego projektu. Szeroki wybór produktów znajdziemy klikając w ten link - Statyw do telefonu.

statyw do telefonu

Zaawansowane statywy do telefonu

Szukając uniwersalnego rozwiązania, powinniśmy rozejrzeć się za nieco droższym sprzętem, który oferuje zdecydowanie więcej możliwości. Teleskopowy statyw do telefonu posiada trzy nogi, głowicę oraz możliwość regulacji wysokości. Dzięki swojej budowie, nasz smartfon stabilizowany jest w każdej płaszczyźnie, co daje spektakularne rezultaty. W kwestii stabilności zasada jest prosta, im cięższy statyw, tym mniej narażony jest na podmuchy silnego wiatru. Są jednak sytuacje, które nie pozwalają używać ciężkiego sprzętu, jak na przykład wyprawy wysokogórskie, gdzie liczy się każdy kilogram bagażu. Rozwiązaniem tej sytuacji są tripody, czyli minimalistyczne wersje teleskopowych statywów. Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo niska waga oraz niewielki rozmiar. Posiadają trzy elastyczne nogi, które możemy formować w dowolny sposób. Funkcja sprawdzi się znakomicie, gdy chcemy ułożyć statyw do telefonu na bardzo nierównej powierzchni.

Najdroższym rozwiązaniem jest gimbal posiadający minimum dwuosiową głowicę stabilizującą. Używany jest on głównie do filmowania przez zaawansowanych lub średniozaawansowanych miłośników wideo. Ze względu na cenę, polecany jest raczej dla profesjonalistów. Wybierając swój model, należy zastanowić się czy on będzie wykorzystywany jako pomocnik przy robieniu zdjęć, czy raczej przy kręceniu wideo. Kolejną sprawą jest rozmiar, największe statywy oferują świetne właściwości jednak w dalekich wyprawach mogą okazać się zbyt uciążliwe w użytkowaniu. Wiedząc w jakich okolicznościach najczęściej zdarza nam się pstrykać fotki, z pewnością wybierzemy model, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.

statyw do telefonu

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz