Dlaczego odchodzisz?

Wybieramy telewizor turystyczny

Wybieramy telewizor turystyczny

Wybierając się na wakacje samochodem, często spędzamy w trasie kilka, a nawet kilkanaście godzin. Aby umilić sobie czas, warto zabrać ze sobą ulubioną książkę bądź czasopismo. Równie dobrym pomysłem jest telewizor turystyczny, który rewelacyjnie sprawdzi się zarówno podczas podróży jak i w trakcie wypoczynku. Godziny spędzone na autostradzie nie muszą być nudne i monotonne, wystarczy, że włączymy ulubiony film lub kanał, a czas z pewnością minie nam o wiele szybciej. Wybierając swój egzemplarz, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rozmiar, najczęściej wyrażony w calach, rozdzielczość, jakość wykonania oraz dodatkowe funkcje.

Wielkości telewizorów turystycznych

O ile wybór sprzętu do domu jest stosunkowo prosty, ponieważ wystarczy zmierzyć odległość od miejsca, z którego będziemy oglądać telewizję, sprawdzić metraż pokoju i skorelować to z budżetem przeznaczonym na nowy zakup, o tyle wybór przenośnego egzemplarza nie jest już taki łatwy. W dobie nowoczesnych telefonów, które wyposażone są w ogromne wyświetlacze, zakup bardzo małego odbiornika niejako mija się z celem. Jeśli telewizor będzie mieć na przykład siedem cali może okazać się, że jest tylko dwa cale większy niż nasz smartfon. Telewizor turystyczny powinien mieć około jedenastu cali. Oczywiście jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca, mniejsze odbiorniki również sprawdzą się w czasie podróży. Większe przekątne są zdecydowanie droższe, jednak zazwyczaj wyposażone są w lepsze, bardziej wyraziste matryce, dzięki czemu nie powinno być problemu z oglądaniem filmów z napisami.

Jaką rozdzielczość powinien mieć telewizor turystyczny?

Zazwyczaj w opisie produktu jako pierwsza widnieje właśnie rozdzielczość, czym właściwie ona jest? Wyobraźmy sobie, że wyświetlacz, a ściślej mówiąc matryca, zbudowana jest z ogromnej ilości małych punktów nazywanych pikselami. Ilość tych małych elementów, składających się na ekran, to właśnie rozdzielczość. Aby wytłumaczyć przewagę wyższej ilości punktów, można posłużyć się prostym przykładem - jeśli na ekranie widzimy małego ptaszka, który ma żółty dziób i ekran telewizora jest kiepskiej jakości, ów dzióbek wyświetli bardzo mała liczba pikseli, czyniąc go nieostrym, rozmazanym i niekształtnym. Natomiast taki sam obraz, wyświetlany w technologii FullHD sprawi, że wszystkie szczegóły będą widoczne jak na dłoni. Obraz będzie wyrazisty i bardzo szczegółowy. Telewizor turystyczny wyposażony w wysokiej jakości matrycę, będzie zdecydowanie lepszym wyborem  i z pewnością posłuży nam dłużej.

Kilka lat temu, rynek odbiorników domowych zrewolucjonizowała technologia 4K, która najlepiej sprawuje się w telewizorach większych niż czterdzieści cali. Pamiętajmy jednak, że aby wyświetlać obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości, musimy odbierać sygnał w takiej samej technologii. Obecnie nie ma potrzeby inwestowania w bardzo wysoką rozdzielczość, w przypadku campingowych rozwiązań.

Zasilanie telewizora turystycznego

Kupując nowy odbiornik w sklepie stacjonarnym bądź w Internecie, na przykład tutaj - Telewizor 12V, warto sprawdzić w jaki sposób, a co ważniejsze, na ile możliwości można zasilić sprzęt. Jako że to sprzęt przenośny, musi posiadać baterie. Należy sprawdzić czy są to zwykłe paluszki, czy też akumulator litowo-jonowy. O ile w pierwszym przypadku będziemy skazani na ciągłą wymianę baterii (chyba, że kupimy akumulatory oraz ładowarkę), o tyle w drugim, po rozładowaniu się ogniwa, wystarczy podłączyć je do gniazdka elektrycznego. W instrukcji obsługi powinniśmy znaleźć informację na temat czasu pracy, przeważnie są to trzy godziny, jednak telewizory wyższej klasy wytrzymują nawet pięć godzin bez ładowania.

W przypadku głównego zasilania, znajdziemy różne modele charakteryzujące się odmiennym napięciem. Telewizor turystyczny 12 V znakomicie sprawdzi się na działce gdzie nie ma dostępu do wyższych napięć. Natomiast jeśli będziemy chcieli używać sprzętu w domu, na przykład w razie awarii głównego odbiornika lub po prostu w innym pokoju, należy pamiętać, aby zaopatrzyć się w przetwornicę prądu, która wyreguluje napięcie.

Dodatkowe funkcje telewizora turystycznego

Jeśli w naszym egzemplarzu wbudowany jest tuner DVB-T, pozwoli to na odbieranie sygnału naziemnej telewizji. Jest to ciekawa opcja warta uwagi. W obudowie powinno znajdować się przynajmniej jedno, a najlepiej dwa wejścia HDMI, dzięki którym podłączymy sprzęt do DVD lub laptopa. Kolejnym przydatnym wejściem jest port USB, pozwalający podłączyć pendriva z ulubionymi filmami. Jedną z niedocenianych funkcji, które posiada telewizor turystyczny jest odbiór fal FM czyli po prostu radia. Do niektórych modeli dodawany jest uchwyt samochodowy, który rewelacyjnie sprawdzi się w czasie podróży oraz mały pilot na podczerwień. Należy sprawdzić moc głośników, tutaj zasada jest prosta im więcej watów tym lepiej. Dodatkowo należy dowiedzieć się, czy dany model ma opcje telegazety. Na koniec trzeba wspomnieć o jakości wykonania. Jako że to sprzęt przenośny, obudowa musi być wykonana z twardego plastiku, odpornego na zarysowania.

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz