Dlaczego odchodzisz?

Z jakich kwiatów powinny składać się stroiki na Wszystkich Świętych?

  • Dodane przez: Małgorzata Krzystała
  • (2018-08-06)
  • 0 Komentarzy

Jak co roku, w połowie października wszystkie kwiaciarnie przeżywają prawdziwe oblężenie. Oprócz świeczek oraz zniczy, które tradycyjne zapalamy na grobach naszych bliskich, kupujemy również kwiaty. Stroiki na Wszystkich Świętych są niezwykle popularne, w sklepach znajdziemy dziesiątki rodzajów, różniących się od siebie wielkością, gatunkiem kwiatów oraz podłożem. Wybierając stroik, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj igliwia stanowiącego podstawę, decyduje on bowiem o trwałości całego zestawu.

Sztuczny stroik na Wszystkich Świętych

W sklepach stacjonarnych, internetowych, bądź na straganach znajdujących się niedaleko cmentarzy, bukiety zasadniczo dzielą się na dwie kategorie. Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji dotyczących na przykład gatunku kwiatów lub wyższości jednych gałązek iglastych nad drugimi, zacznijmy od podstaw. Zasadniczo podział od lat jest niezmienny - stroiki na Wszystkich Świętych dzielą się na sztuczne oraz naturalne. Zarówno pierwsze jak i drugie mają tyle samo zwolenników co przeciwników. W przypadku syntetycznych modeli, podstawowym argumentem jest trwałość - żadne żywe rośliny nie przetrwają tak długo jak sztuczny bukiet. W naszym klimacie ma to niewątpliwie duże znaczenie. W listopadzie noce bywają bardzo zimne, a niekiedy temperatura spada poniżej zera. W takim przypadku cięte kwiaty nie są w stanie zachować swojego pierwotnego, pięknego wyglądu i po krótkim czasie nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Sztuczne stroiki bardzo długo zachowują swój wygląd, niestraszny im mróz, śnieg, grad czy deszcz. Oczywiście nie są niezniszczalne. Narażone na bardzo długie przebywania na słońcu, z reguły prędzej czy później zaczynają blaknąć. Szeroki wybór stroików znajdziemy klikając w ten link - Stroiki na wszystkich swiętych.

Naturalny stroik na Wszystkich Świętych

Nawet najdroższe sztuczne bukiety nigdy nie dorównają pięknem naturalnym kwiatom. To właśnie dlatego ogromna część osób wybiera ,,żywe” stroiki na cmentarz  na Wszystkich Świętych. Najczęściej spotykanym kwiatem są chryzantemy. Charakteryzują się stosunkowo dużą odpornością na przymrozki. Wybierajmy najmniejsze pączki, które przetrwają w wiązance nawet kilka tygodni. Róże również doskonale sprawdzą się w stroiku, pamiętajmy jednak o dwóch zasadach. Po pierwsze, wybieramy najmniej rozwinięte, a po drugie, powinniśmy przyciąć końcówki łodyg o kilka centymetrów. Kolejną bardzo ciekawą propozycją są astry, ich dodatkową zaletą oprócz niewątpliwej urody jest fakt, że kwitną późną jesienią, dlatego świetnie sprawdzą się w naszej wiązance.

Cynie to również bardzo trwałe rośliny. Wybierając kwiaty na stroik pamiętajmy, że po ścięciu, w odróżnieniu od na przykład róż, cynie nie rozwijają się, należy więc kupić w pełni dojrzałe kwiatki. Jeśli chcemy, aby nasza wiązanka była zarówno piękna jak i skromna, powinniśmy rozejrzeć się za goździkami. Są odporne na niskie temperatury, więc przetrwają kilka tygodni, zachwycając swoimi pięknymi, malutkimi kwiatkami. Ostatnią propozycją są wrzosy. Warto wspomnieć, że te rośliny bardzo długo kwitną i nawet po zasuszeniu nie tracą swojej urody.

Podłoże stroików na Wszystkich Świętych

Decydując się na sztuczny model, nie musimy martwić się z jakiego igliwia zostało wykonane podłoże, dlatego, że w większości przypadków zawsze będzie idealnie zielone i bujne, a przede wszystkim bardzo trwałe. Naturalne stroiki na Wszystkich Świętych nie są tak wytrzymałe jak ich syntetyczne odpowiedniki, istnieją jednak pewne metody, aby nieco wydłużyć ich żywotność. Jeśli nasz stroik posiada podłoże świerkowe, to z całą pewnością (w zależności od pogody) stosunkowo szybko zacznie gubić igły, a nasza kompozycja po prostu przestanie pięknie wyglądać. Zdecydowanie lepszym wyborem jest świerk syberyjski, który pochodzi z Azji. Tamtejszy surowy klimat sprawił, że drzewo jest zdecydowanie bardziej odporne na niekorzystne warunki środowiskowe, a co za tym idzie dłużej zachowa swój pierwotnych wygląd, jako element stroika. Jodła kaukaska jest równie dobrym wyborem, dodatkowo jej niepowtarzalny, srebrny kolor doda blasku całej kompozycji. Jeżeli chcemy aby nasz stroik przetrwał jak najdłużej wybierzmy jedną z dwóch wyżej wymienionych opcji.

Wielkość stroika na Wszystkich Świętych

Ceny stroików wahają się od kilkunastu, do nawet kilkuset złotych. Zasadniczym elementem wpływającym na cenę jest ilość składników zużytych do skomponowania wiązanki. Jednak czy zawsze większy oznacza lepszy? Oczywiście, że nie. Ilość miejsca na nagrobku jest bardzo ograniczona, musi znaleźć się wolna przestrzeń zarówno na znicze jak i kwiaty. Stroiki na Wszystkich Świętych powinny być średniej wielkości, aby nie zdominowały zbytnio otoczenia. Ważniejsze od rozmiaru są kwiaty użyte do kompozycji, przykładowo filigranowe goździki najlepiej wyglądają w małych stroikach. Pamiętajmy jednak, że w Święcie Zmarłych najważniejsza jest pamięć o naszych bliskich, modlitwa, a także zwyczajna rozmowa.

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz