Dlaczego odchodzisz?

Lampka na USB - sprytny gadżet czy niepotrzebny wydatek?

Do niedawna niewiele firm pozwalało pracownikom wykonywać swoje obowiązki zdalnie, obecnie nikogo już nie dziwi praca w domu. Najczęściej wykonujemy ją przed komputerem. Aby zapewnić sobie jak najbardziej komfortowe warunki, powinniśmy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Lampka USB to idealna propozycja nie tylko dla osób, które pracują po zmroku. W  okresie jesienno – zimowym, słońce szybko chowa się za horyzontem, a w pomieszczeniach panuje nieprzyjemny półmrok. Jeśli chcemy zaoszczędzić na oświetleniu głównym, warto przemyśleć zakup lampki.

lampka led

Zalety lampki na USB

Spędzając kilka godzin dziennie przed komputerem, z pewnością docenimy zalety dobrego oświetlenia. Aby ochronić nasze oczy, warto zastosować specjalną powłokę antyrefleksyjną na monitor lub używać okularów. Lampka na USB zazwyczaj wykorzystywana jest do oświetlenia klawiatury, pisząc długie teksty w niedostatecznie oświetlonym pomieszczeniu narażamy się na uszkodzenie wzroku, dlatego tak ważny jest odpowiednio dobrany sprzęt.  Ergonomiczny kształt w połączeniu z niską wagą sprawia, że lampka jest niezwykle funkcjonalna i łatwa w użyciu. Podłączamy ją w bardzo prosty sposób, wystarczy włożyć końcówkę do portu USB naszego laptopa, aby cieszyć się przyjemnym światłem.

Jaką barwę światła powinna mieć lampka USB?

Na początek należy wiedzieć jakie są oznaczenia. Na większości urządzeń generujących światło możemy znaleźć jedno z trzech oznaczeń, a mianowicie: ,,barwa ciepła”, ,,barwa neutralna” oraz ,,barwa zimna”. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z odczuwalną temperaturą. Lampka LED na USB generująca światło zimne w instrukcji obsługi lub na opakowaniu powinna mieć również zaznaczoną wartość wyrażaną w stopniach Kelvina. Od 4600K do 6500K to bardzo jasne światło wpadające wręcz w jasnoniebieskie, krańcowa wartość przypisywana jest odcieniowi bezchmurnego nieba. Używa się jej przeważnie w biurach, gdyż wzmaga koncentrację i skupienie. Zimna barwa nie jest zalecana w przypadku pracy w nocy, gdyż szybko męczy wzrok.

Lampki na USB emitujące światło ciepłe zawierają się w przedziale od 2700 do 3500 Kelvinów. Ich barwę można porównać do ognia emitowanego przez świeczkę, zwłaszcza dolne wartości mocno wpadają w żółte odcienie. Takie światło pomaga nam się zrelaksować, odpocząć, wprowadza miły nastrój i spokój,  dlatego ciepła barwa najlepiej sprawdzi się w sypialni.

Barwa neutralna od 4000 do 4500 Kelvinów najczęściej wykorzystywana jest podczas czytania, pracy oraz nauki. Pomaga nam się skoncentrować i jednocześnie nie męczy nadmiernie wzroku. Jeśli pracujemy przed komputerem, powinniśmy robić sobie krótkie ale częste przerwy, następnie chwilę pospacerować i  wykonać klika skłonów. Pozwoli to na chwilę odpocząć oczom, poprawić krążenie oraz odciążyć kręgosłup. Przesiadywanie przez długi czas w jednej pozycji jest niezdrowe zarówno dla układu krążenia jak i układu kostnego. Jeśli jeszcze nie wybraliśmy swojego modelu, warto porównać ceny w Internecie, na przykład tutaj: Lampka USB.

Jaką moc powinna mieć lampka na USB?

Szukając swojego modelu powinniśmy rozejrzeć się za egzemplarzami wyposażonymi w diody LED, są one bardzo energooszczędne oraz charakteryzują się długa żywotnością. Na rynku znajdziemy lampki USB posiadające jedną, trzy, pięć a nawet dwadzieścia osiem diod. Pamiętajmy jednak, że większa moc nie zawsze oznacza lepszego efektu. Jeśli kupimy zbyt jasną lampkę, może okazać się, że po kilkudziesięciu minutach nasze oczy będą bardzo zmęczone.

Niektóre modele wyposażone są w przyciski, dzięki którym mamy możliwość regulacji mocy oświetleniowej lampki. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie pozwalające dostosować ilość światła do obecnej sytuacji. Jeśli jesteśmy w hotelu, a nasz współlokator już śpi, wystarczy odpowiednio ustawić lampkę, żeby z jednej strony nie obudzić towarzysza, a z drugiej mieć idealnie podświetloną klawiaturę laptopa.

Lampka rowerowa na USB

Nieco innym modelem, choć zasilanym tym samym sposobem są lampki rowerowe na USB. Ich podstawową zaletą jest możliwość wielokrotnego ładowania, gdyż wyposażone są w akumulator litowo – jonowy. Pojemność baterii wyrażana jest w miliamperogodzinach (w skrócie mAh), dlatego warto szukać modeli, które wykorzystują akumulator  o pojemności ponad 1000 mAh. Pamiętajmy, że technologia litowo – jonowa pozwala na ,,doładowanie” baterii bez żadnych negatywnych konsekwencji. Lampki rowerowe wyposażone są w uchwyty, które montujemy na kierownicy oraz za siodełkiem.

Lampki na USB – dodatkowe informacje

Na opakowaniu znajdziemy również żywotność wyrażoną w godzinach, określa ona minimalną trwałość diod. Najtańsze modele powinny świecić minimum 25 000 godzin czyli około trzech lat. Jeśli poszukujemy trwalszych rozwiązań, wybierajmy egzemplarze, których żywotność wynosi ponad 100 000 godzin.

Plastikowe lampki na USB są niezbyt trwałe i często po dłuższym użytkowaniu po prostu pękają. Lepszym rozwiązaniem jest zakup aluminiowych modeli, które wyróżniają się niską wagą oraz dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

lampka usb

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz