Dlaczego odchodzisz?

Okulary VR  i ich zastosowanie

Okulary VR i ich zastosowanie

Wirtualna rzeczywistość szturmem wdziera się do naszego życia. Producenci gier od dawna zastanawiają się jak sprawić by rozgrywka była jeszcze bardziej realistyczna. Gogle VR od kilku lat zyskują na popularności i zdobywają coraz większe grono zwolenników. Kinomaniacy równie chętnie korzystają z uroków rozszerzonej rzeczywistości, gdyż pozwala ona na intensywniejsze przeżywanie filmu, a nawet wcielenie się w tytułowego superbohatera.

okulary VR

Podział okularów VR

Przed zakupem należy sprawdzić dla jakiego urządzenia dedykowane są konkretne gogle VR. Generalnie możemy podzielić je na trzy duże kategorie. Pierwszą z nich są egzemplarze przeznaczone dla telefonów komórkowych. Większość smartfonów wyposażona jest w ogromny wyświetlacz o bardzo wysokiej rozdzielczości. Producenci matryc doprowadzili do perfekcji odwzorowanie kolorów oraz kontrast, efektem czego są imponujące wyświetlacze, charakteryzujące się ostrym jak brzytwa obrazem i fenomenalną szczegółowością. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie okulary są kompatybilne z każdym telefonem. Przed zakupem należy upewnić się czy dany model po prostu pasuje do urządzenia.

Kolejna kategorią są okulary VR przeznaczone dla miłośników konsol. Fani rozgrywek z wykorzystaniem joysticka mogą poczuć się jak bohater gry, skakać, rozglądać się oraz biegać. Studia deweloperskie przykładają dużą wagę zarówno do oprawy graficznej gry jak i do muzyki. Dźwięk jest bardzo istotny, gdyż tworzy klimat i w zależności od sytuacji może być to napięcie, relaks, strach lub zabawa. Ostatnią kategorią są egzemplarze kompatybilne z komputerami stacjonarnymi PC. Tak jak w przypadku konsolowych odpowiedników, oferują możliwość grania oraz oglądania filmów.

Okulary VR

Sterowanie za pomocą gogli VR

Podstawowe modele nie posiadają żadnych przycisków. Sterowanie na przykład w aplikacji ogranicza się do ruchów głowy. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w dotykowy touchpad, przyciski ,,góra, dół” oraz regulację głośności. Jeśli szukamy rozwiązań z najwyższej półki, powinniśmy zainteresować się modelami z czujnikami przyspieszenia i zbliżenia. Niektóre modele gogli VR wyposażone są w dodatkowe kontrolery ruchów, które używane są do śledzenia położenia. Najczęściej wykorzystuje się je do obsługi gier, zasilane są wbudowanymi bateriami ładowanymi za pomocą złącza USB.

Czy okulary VR są komfortowe?

Przede wszystkim jest to uzależnione od materiałów użytych podczas procesu produkcji danego modelu. Kupując egzemplarze ze średniej półki cenowej powinniśmy otrzymać produkt wykonany z tworzywa sztucznego z elementami miłej w dotyku pianki. Gogle VR sprzedawane są w uniwersalnym rozmiarze, każdy użytkownik może indywidualnie dopasować je do wielkości i kształtu swojej głowy za pomocą regulowanego paska. Dodatkowo mamy możliwość regulacji rozstawienia soczewek, dzięki temu osoby, które mają zarówno szeroki, jak i wąski rozstaw oczu mogą swobodnie i komfortowo użytkować okulary. Kupując dany model, warto sprawdzić jego wagę. Zaleca się wybór modelu ważącego nie więcej niż trzysta pięćdziesiąt gramów, cięższe egzemplarze mogą utrudnić długa rozgrywkę. Kolejną funkcją poprawiającą komfort jest system wentylacji, który nie tylko chłodzi poszczególne podzespoły, ale również zabezpiecza nas przed nadmiernym poceniem się.

Jakość obrazów w goglach VR

Oczywiście z racji swojej budowy, modele kompatybilne ze smartfonami nie posiadają wbudowanego wyświetlacza. Funkcję ekranu pełni telefon i to od niego zależy jakość wyświetlanego obrazu. Topowe modele wyposażone są w rewelacyjne wyświetlacze OLED, które zapewniają bardzo naturalne odwzorowanie kolorów, głęboką czerń oraz znakomity kontrast. Minimalna zalecana  rozdzielczość to 1080p czyli 1920 x 1080, co daje nam ponad dwa miliony pikseli. Okulary VR przeznaczone do korzystania z komputerami PC, mają bardzo różnorodną jakość, w większości przypadków uzależnioną od ceny.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania wyrażoną w hercach (w skrócie Hz). Minimalna wartość wynosi 60 Hz, droższe modele interpolują z 60hz do 120hz. Topowe egzemplarze umożliwiają oglądanie filmów w 3D, co w połączeniu z rozdzielczością 4k (3840 x 2126 pikseli) daje spektakularne efekty.

Akcesoria do okularów VR

Gogle VR wyposażone są w słuchawki stereo, niestety te udogodnienie zarezerwowane jest dla modeli z wyższej półki, gdzie cena zaczyna się od kilkuset złotych. Jeśli wybierzemy tańszy model, sprawdźmy czy wyposażony jest w wejście minijack umożliwiające podłączenie przewodowych słuchawek oraz technologię bluetooth, przy której okablowanie jest zbędne. Zwróćmy również uwagę na wyprowadzenie kabli, które powinno być z obu stron. Niektóre aplikacje oraz gry umożliwiają wykorzystanie dodatkowych joysticków oraz kart pamięci. 

Jeśli jesteśmy zagorzałymi fanami gier i chcemy jak najmocniej przeżywać przygody, które spotykają bohaterów naszych ulubionych tytułów, zakup gogli będzie z pewnością bardzo dobrym pomysłem, a w połączeniu z odpowiednimi słuchawkami stereo pozwoli na fascynującą rozgrywkę. Miłośnicy filmów również docenią ten produkt i być może już nigdy nie będą chcieli oglądać filmów na ekranie komputera.

Okulary VR

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz