Dlaczego odchodzisz?

Na co zwrócić uwagę kupując czytnik ebook?

Na co zwrócić uwagę kupując czytnik ebook?

W dobie ciągłej i nasilającej się automatyzacji i cyfryzacji, szukamy rozwiązań, które ułatwią nam życie i przyspieszą wykonywanie różnego rodzaju czynności. Badania czytelnictwa pokazują, iż liczba osób sięgających po książki nieustannie spada. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż mowa tu o czytelnikach książek papierowych. Drugim zjawiskiem jest wzrost liczby osób, które rezygnują z tradycyjnej „papierowej” literatury i wybierają czytnik ebook. Jest to rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb współczesnego człowieka – wygodne w obsłudze, kompaktowe i lekkie. Jakie jeszcze są jego zalety?

Ebook – czym charakteryzuje się czytnik?

Wśród czytelników książek powstał pewnego rodzaju rozłam. Część z nich uważa, że elektroniczne książki nigdy nie dościgną tradycyjnych i stanowią jedynie słaby substytut. Z kolei zwolennicy cyfrowej technologii są przekonani, że papierowe egzemplarze to przeżytek. Jak zwykle prawda tkwi po środku, zaś za najważniejszy punkt należy przyjąć sam fakt tego, iż ludzie po prostu chcą czytać. Czytnik ebook, odkąd po raz pierwszy pojawił się na rynku, wywołał prawdziwą rewolucję w czytelnictwie. Wiele osób na nowo przekonało się do czytania, a sam proces stał się po prostu prostszy.

Jedną z największych zalet książek elektronicznych jest ich dostępność. Nie musimy wychodzić z domu do księgarni czy biblioteki i stać w kolejce. Każdy ebook kupuje się przez Internet, w dowolnym momencie. Wystarczy raz zainwestować w czytnik, aby móc cieszyć się własną, domową, elektroniczną biblioteczką. Kolejnym argumentem na rzecz cyfrowych książek jest ich kompaktowość. Możliwość trzymania setek tytułów na jednym, niewielkim gabarytowo sprzęcie, to ogromna wygoda, którą docenimy szczególnie w trakcie długich podróży. Kolejne zalety związane są ściśle z możliwościami, jakie niesie ze sobą elektronika – możliwość przeszukiwalności tekstu, tworzenia kopii czy dostosowywania tekstu. Najbardziej popularny jest czytnik ebook o rozmiarze 6 cali, niemniej jednak znajdziemy także większe modele – 8 lub 10 cali oraz mniejsze – 5 cali. Czytanie książek z większego ekranu jest znaczenie bardziej wygodne, z drugiej strony musimy liczyć się z większymi gabarytami, co nieraz może stanowić dla nas spory problem.

Na co zwrócić uwagę kupując czytnik ebook – ranking produktów. 

Pierwszą, najważniejszą kwestią jest wybór czytnika, posiadającego odpowiedni ekran, dzięki któremu nasze oczy nie będą nadmiernie się męczyć. Nosi on nazwę ekranu e-papierowego. Nie odbija światła i ma dobry kontrast. Sprawdźmy także rozdzielczość naszego sprzętu. Czytnik ebook o wielkości 8 cali jest dostępny w różnych rozdzielczościach – przykładowo 1600 na 1200 pikseli lub 1024 na 768 pikseli. Oczywiście im jest ona większa, tym bardziej komfortowe użytkowanie. Nie kupujmy czytników z ekranem LCD, wprawdzie będą ona tańsze, ale szybko pożałujemy tej decyzji, z uwagi na szybkie męczenie się oczu.

Kolejną kwestią są parametry techniczne sprzętu. Zwróćmy uwagę na pojemność czytnika, która przekłada się na liczbę książek, które pomieści. Ranking najpopularniejszych egzemplarzy wskazuje, że czytnik ebook powinien mieć standardowo co najmniej 2 GB do 4 GB pojemności. W ten sposób, będziemy mogli pomieścić około 1000 książek. Jeśli potrzebujemy więcej miejsca, warto zaopatrzyć się w dodatkową kartę SD. Jakość procesora przekłada się na takie kwestie jak szybkość reakcji, jednakże nie odgrywa ona szczególnie istotnego znaczenia w przypadku sprzętów tego typu. Znaczenie ma za to funkcjonalność czytnika czyli ułożenie przycisków i sposób sterowania. Dotykowy ekran w zasadzie całkowicie wyparł już tradycyjne klawisze. Czytnik ebook może być wyposażony w różnego rodzaju funkcje dodatkowe, które oprócz czytania książek umożliwiają także przykładowo odtwarzanie filmów, korzystanie ze słownika , z Internetu czy wysyłanie plików. Z drugiej strony pamiętajmy jednak, iż sprzęt ma przede wszystkim służyć nam do komfortowego czytania książek. Ważniejsze od tego czy uda się nam odtworzyć dany film, jest możliwość zmiany czcionki w tekście lub podkreślenia interesujących nas fragmentów.

Czytnik ebook – informacje dodatkowe

Obecnie większość księgarni internetowych oferuje możliwość kupna ebooków. Przygotujmy się jednak na to, iż ich cena wcale nie będzie dużo niższa od papierowych odpowiedników. Z drugiej strony, często możemy trafić na różnego rodzaju promocje i zakupić ebook w bardzo atrakcyjnej cenie. Czytnik jest elementem, przy wyborze którego powinniśmy wziąć pod uwagę nasze upodobania i przede wszystkim cel korzystania. Przełoży się to na jego cenę i dostępność funkcji. Zwróćmy także uwagę na format plików – najczęściej występują jako MOBI lub EPUB. Przed zakupem sprawdźmy jednak jakie formaty będzie obsługiwać nasz sprzęt. Szukając wersji niskobudżetowych, przygotujmy się na to, że mogą być uciążliwe w użytkowaniu. Jeśli mamy słaby wzrok, warto zainwestować w egzemplarze z oświetleniem, które świetnie sprawdzają się w każdych warunkach. Szeroki asortyment czytników znajdziemy pod linkiem: Czytnik ebook.

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz