Dlaczego odchodzisz?

Filtry fotograficzne i ich zastosowanie

Filtry fotograficzne i ich zastosowanie

Pasja do fotografii zazwyczaj zaczyna się bardzo podobnie - dostajemy w prezencie aparat kompaktowy i zaczynamy robić zdjęcia. Okazuje się, że jedne są bardziej udane od drugich. Zaczynamy drążyć temat i poznajemy definicje czasu naświetlania, znaczenia ISO oraz dowiadujemy się o niezwykle ważnym aspekcie jakim jest balans bieli. Podstawowa wiedza pozwala uzyskać bardzo dobre rezultaty dysponując średniej jakości sprzętem. Wraz z rozwojem hobby nadejdzie czas na wymianę sprzętu oraz zakup akcesoriów takich jak filtry fotograficzne. Sklep stacjonarny nie zawsze oferuje pełną ofertę producenta, w takich sytuacjach warto zajrzeć do Internetu, gdzie wybór modeli jest zdecydowanie większy.

Do czego służy filtr fotograficzny?

Pełni on bardzo wiele funkcji. W zależności od modelu eliminuje odblaski, ogranicza ilość światła wpadającego do obiektywu, zatrzymuje promienie UV, zmienia wygląd zdjęcia oraz ochrania szkło obiektywu.

Rodzaje filtrów fotograficznych

  1. Filtr ochronny - jest neutralny, nie zapewnia żadnych dodatkowych funkcji ani ulepszeń. Jego zadaniem jest ochrona szkła obiektywu przed zarysowaniem, dostaniem się kurzu oraz innych drobnych cząsteczek. Nawet uszczelniane aparaty wymagają ochrony. Koszt filtra jest nieporównywalnie mniejszy niż profesjonalne czyszczenie aparatu.
  2. Filtr szary - podczas bardzo słonecznych dni, ustawienie maksymalnej przysłony oraz minimalnej wartości ISO może nie być wystarczające, zdjęcia nadal mogą być prześwietlone. Filtr szary ogranicza ilość światła, które dostaje się do elementu światłoczułego poprzez obiektyw. Pozwala na zachowanie dobrego kontrastu oraz naturalnego odwzorowywania barw.
  3. Filtr polaryzacyjny - szczególnie przyda się osobom, które często fotografują w plenerze.
  4. Filtr makro – jest znacznie tańszym rozwiązaniem w fotografii bardzo małych obiektów. W porównaniu do dedykowanego obiektywu robi gorszej jakości zdjęcia. Spadek jakości szczególnie widoczny jest na krańcach kadru, niemniej jednak może posłużyć jako wstęp do fotografowania miniaturowego świata.

Etui na filtry fotograficzne

Posiadając kilka sztuk, z pewnością przyda nam się pokrowiec. Podstawowe modele oferują możliwość przechowywania dwóch filtrów. Nawet jeśli obecnie nie posiadamy większej ilości, bardzo możliwe, że za jakiś czas nasza kolekcja się powiększy.

Etui mieszczące 6 sztuk filtrów to idealne rozwiązanie dla profesjonalnych fotografów. Niektórzy producenci wyposażają swoje produkty w regulowane uchwyty, które mają znacznie szersze zastosowanie.  Szukajmy sztywnych modeli, wyposażonych w solidne zamknięcia.

Zastosowanie filtrów konwersyjnych

Ze względu na funkcję dzielimy je na dwie grupy. Pierwszą z nich są modele obniżające temperaturę barwową, druga natomiast to egzemplarze ją podwyższające. Jeśli chcemy aby nasza skóra lub inny obiekt był bardziej ciepły (wpadał w kolor żółty lub lekko pomarańczowy) musimy użyć filtra, który obniża temperaturę barw. Natomiast jeśli naszym celem są chłodniejsze kadry (wpadające w niebieski), wówczas musimy znacząco większych ilość Kelvinów.

Konwersyjne filtry fotograficzne w obrębie każdej z grup różnią się od siebie intensywnością zmiany barwy. Jeśli chcemy poeksperymentować, powinniśmy wyposażyć się w filtry, które mają bardzo duży wpływ na finalny efekt. Jednym z nich jest model, który rozmywa fotografowany obiekt, dzięki czemu uzyskujemy baśniowy, romantyczny efekt ,,miękkiego zdjęcia”. Dostępne są również modele zmieniające kolory, uzyskamy wówczas bardzo nietypowe fotografie.  Szeroki wybór filtrów znajdziemy klikając w ten link: Filtr fotograficzny.

Z czego powinien być wykonany filtr fotograficzny?

Jakość materiałów wpływa nie tylko na żywotność produktu, ale także na jego funkcjonalność. Używając nakręcanych filtrów ze szkła uzyskamy dobrej jakości zdjęcie z pożądanymi efektami.  Filtry poliestrowe różnią się od siebie ilością powłok. Najtańsze modele oferują wątpliwą jakość. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj, szukajmy modeli z minimum 12 powłokami. Producenci oferują również filtry z oczyszczonej żywicy. Najbardziej popularne są jednak szklane modele, pod warunkiem, że do produkcji użyto bardzo dobrej jakości materiałów.

Postprodukcja zdjęć w znacznej mierze wyparła używanie filtrów. Jednak nie każdy efekt można osiągnąć przy pomocy programu komputerowego. Jeśli zbyt mocno ingerujemy w zdjęcie, niewątpliwie straci ono na jakości. Zakup filtrów fotograficznych zachęci nas do eksperymentowania i pozwoli wydobyć z naszego aparatu znacznie więcej.

Jak nauczyć się używania filtrów? Warto znać podstawowe zasady funkcjonowania każdego z nich oraz przykładowe sytuacje, w których spiszą się najlepiej. Niemniej jednak nic nie zastąpi praktyki. Po wykonaniu dziesiątek, a czasami setek zdjęć z różnymi filtrami, bardzo szybko dobierzemy odpowiedni do konkretnej sytuacji. Pomimo bardzo rozbudowanych programów graficznych, które są niezastąpione w fotografii cyfrowej, wykorzystywanie filtrów poszerza możliwości każdego aparatu. Pobudza kreatywność oraz zachęca do wykonywania niestandardowych kadrów.

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz