Dlaczego odchodzisz?

Gąbka florystyczna - co warto wiedzieć?

Gąbka florystyczna - co warto wiedzieć?

Gąbki florystyczne stanowią niezwykle ważne narzędzie pracy w branży florystycznej. Mają postać kruchej pianki, do której wbija się łodygi kwiatów i inne elementy danej kompozycji. Ogromną zaletą tego materiału jest możliwość nadawania mu dowolnego kształtu poprzez odpowiednie przycięcie nożem. Materiał jest lekki i z łatwością poddaje się obróbce.

Gąbka florystyczna – rodzaje

W kwiaciarniach dostaniemy dwie wersje gąbek – suche oraz mokre. Pierwsza z nich przeznaczona jest do wykonywania różnego rodzaju kompozycji ze sztucznych kwiatów. Materiał, z którego ją wykonano jest bardzo podatny na wgniecenia oraz kruszenie, dzięki czemu z łatwością wbijemy do środka przygotowane ozdoby. Pamiętajmy o tym, aby obchodzić się z nią bardzo delikatnie. Suche gąbki zazwyczaj występują w kolorze szarym lub brązowym. Oprócz sztucznych roślin wykorzystuje się również suche, które nie wymagają już dostępu do wody.

Mokre gąbki florystyczne wymagają nieco więcej uwagi. Bardzo ważny jest sposób ich zwilżenia, gwarantujący dostanie się wody, do każdego, nawet najmniejszego zakamarka. Gąbkę kładziemy na powierzchni wody umieszczonej w misce lub innym naczyniu. Po pewnym czasie pianka zacznie zanurzać się coraz głębiej, co będzie świadczyć o wchłanianiu płynu. W takim położeniu najlepiej zostawić ją na kilka minut.  Często popełnianym błędem jest wciskanie gąbki do naczynia wodą. Pamiętajmy jednak, że w ten sposób nie przyspieszymy całego procesu, a jedynie przyczynimy się do tego, że pianka nie zostanie w pełni namoczona, co przełoży się na niewystarczający dostęp do wody kwiatów, które zostaną do niej włożone. Po opadnięciu na dno, można wyjąć ją z pojemnika. Mokre gąbki mają kolor zielony i są wykorzystywane do tworzenia kompozycji z żywych roślin. Dzięki ich wykorzystaniu mamy pewność, że przygotowana przez nas kompozycja nie przemieści się, a kwiaty nie przewrócą.

Gąbki florystyczne – jak używać?

Po namoczeniu gąbki w naczyniu, możemy przyciąć ją do dowolnych rozmiarów. W tym celu wykorzystujemy nóż i deskę do krojenia. Ważne, aby pianka była dobrze dopasowana do pojemnika, w którym się znajdzie. Absolutnie nie wciskamy jej na siłę. Gdy wybraliśmy już kwiaty, które posłużą nam do stworzenia kompozycji, należy zwrócić uwagę na to, by ich łodygi były głęboko umocowane w gąbce. W przeciwnym wypadku, pobór wody będzie niewystarczający i kwiaty szybko zwiędną. Warto wyciąć łodygi pod ostrym kątem, aby łatwiej wchodziły w powierzchnię. Przed wbiciem w piankę, sprawdźmy jaka długość kwiatów będzie odpowiednia. W razie potrzeby przytnijmy do pożądanych rozmiarów. Co warto wiedzieć? Mokre gąbki florystyczne nie nadają się do ponownego zanurzenia po wyschnięciu. Jeśli chcemy ponownie je wykorzystać, konieczne będzie przechowywanie ich w zamkniętym pojemniku, który trzymamy w lodówce. Piankę z kwiatami należy podlewać codziennie niewielką ilością wody.

Gąbka florystyczna jest dostępna w wielu różnych kształtach i kolorach innych niż wymienione w  artykule. Gdzie kupić swój egzemplarz? Najprostsze wersje są dostępne w kwiaciarniach, jeśli jednak zależy nam na bardziej wyszukanym modelu, warto sprawdzić sklepy internetowe. Szeroki wybór produktów znajdziemy pod linkiem: Gabka florystyczna.

Dodatkowe porady

Profesjonalni floryści tworzący wyszukane kompozycje kwiatowe bardzo restrykcyjnie trzymają się zasady, dotyczącej tego, by gąbka nie była widoczna spośród roślin. W przeciwnym wypadku świadczy to o niskim poziomie umiejętności danej osoby i niewielkim doświadczeniu. W sytuacji gdy kompozycje tworzymy samodzielnie, nie musimy  w pełni trzymać się tej zasady, jednakże pamiętajmy, że całość będzie wyglądała znacznie lepiej, bez rzucającej się w oczy zielonej pianki. W tym celu musimy odpowiednio przyciąć gąbkę, a kompozycję najlepiej umieścić w pojemniku lub doniczce, która nie jest zrobiona ze szkła.

Jeśli chcemy, aby nasze rośliny dłużej się trzymały i nie traciły swojego pięknego wyglądu, przed moczeniem gąbki, dolejmy do wody nieco odżywki decydowanej naszym kwiatom. Dzięki temu otrzymamy odpowiednie pH, a rośliny będą lepiej nawodnione.

Gąbki florystyczne należy moczyć pojedynczo. Jeśli okaże się, że kwiat, który został już włożony w środek, chcemy przenieść w inne miejsce, nie należy wyciągać go z gąbki. Prawidłową procedurą będzie przycięcie nożem rośliny maksymalnie blisko powierzchni pianki i przeniesienie jej w inne miejsce. Gdy jednak zdarzy się, że w gąbce powstanie pusty otwór, nie wkładajmy do niego innych kwiatów. Jeśli łodyga nie będzie mocno przylegać do pianki, pobieranie wody może być utrudnione, co przyczyni się do szybkiego zwiędnięcia. W sytuacji gdy nasza kompozycja znajduje się w miejscu, gdzie jest mocna klimatyzacja lub duży upał, niewielkie ilości wody warto dolewać kilka razy dziennie.

Pianka została wynaleziona w latach 50. XX wieku przez Smithersa Vernona. Producenci bardzo często dodają do gąbek preparaty mające właściwości bakteriobójcze, tym samym przedłużając żywotność kwiatów.

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz