Dlaczego odchodzisz?

Damskie okulary przeciwsłoneczne

Damskie okulary przeciwsłoneczne

Zasadniczym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem, w związku z tym powinny być zakładane zarówno latem, jak i zimą. Stoiska bazarowe kuszą modnymi modelami za kilkanaście złotych. Czy warto kupować takie egzemplarze? Czym kierować się przy wyborze okularów? Jak czytać oznaczenia? Czym charakteryzują się markowe okulary przeciwsłoneczne?

Damskie okulary przeciwsłoneczne – rodzaje filtrów

Okulary damskie przeciwsłoneczne

Promieniowanie słoneczne jest szkodliwe nie tylko dla skóry, ale również dla oczu. Producenci wyposażają swoje produkty w specjalne filtry ochronne, które ograniczają lub całkowicie eliminują  negatywny wpływ promieniowania na ludzkie oko. Rozróżnia się trzy typy filtrów – UVA, UVB oraz UVC. Ich zakres mieści się miedzy 200 a 400 niutonometrów.  Jakie skutki może powodować brak filtrów?

 1. Przyczynia się do uszkodzenia rogówki. Niestety oko, w odróżnieniu od wątroby, nie ma zdolności regeneracyjnych.
 2. Zapalenie spojówek, które najczęściej objawia się przekrwioną gałką oczną.
 3. Zwyrodnienie plamki żółtej.
 4. Zaćmę.

Aby zapewnić maksymalny stopień ochrony oka, należy wybierać modele z filtrem 400. Informacja o mocy powinna znaleźć się na opakowaniu lub na okularach. Jeżeli jej nie ma, można podejrzewać, że pochodzą z niewiadomego źródła.  Dodatkowo, należy szukać znaku CE potwierdzającego, że dany produkt został wyprodukowany zgodnie z standardami europejskimi.

Damskie okulary przeciwsłoneczne mogą być również wyposażone w filtr polaryzacyjny, który odbija zbyt jasne światło. Przydaje się szczególnie zimą, podczas bezchmurnych dni. Polecany jest również sportowcom oraz miłośnikom górskich wycieczek.

Filtr fotochromowy automatycznie dostosowuje jasność soczewek do intensywności świata. W słoneczne dni, okulary będą ciemne, natomiast wieczorem zupełnie jasne. Należy pamiętać, że okulary zmieniają jasność po kilku minutach w nowym otoczeniu.

Okulary damskie

Okulary przeciwsłoneczne – kolor szkieł

Czym kierować się przy wyborze barwy soczewki? Poszczególne kolory charakteryzują się innymi właściwościami. Jak wygląda to w praktyce?

 1. Najbardziej naturalny jest szary, który nie zniekształca kolorów. Polecany jest wszystkim, bez względu na zawód.
 2. Brązowe szkła poprawiają ostrość, dzięki czemu oko może odpocząć. Skierowane są dla wszystkich osób, które muszą długotrwale wytężać wzrok.
 3. Pomarańczowy kolor poprawi widoczność po zmroku. Używają go m.in. kierowcy ciężarówek, którzy pracują w nocy.
 4. Niebieskie soczewki ograniczają widoczność koloru żółtego, zazwyczaj używane są w warunkach słabego oświetlenia.
 5. Kolor zielony odradzany jest kierowcom, dlatego że uniemożliwia prawidłowe odczytywanie oświetlenia drogowego.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest stopień zabarwienia. To od niego zależy ilość przepuszczanego światła. Wyróżnia się 4 stopnie, z czego 1 przepuszcza około 35-40 % światła, natomiast 4 około 6-8%. W zależności od warunków, zalecane są różne stopnie zabarwienia. W przypadku podróżowania autem w słoneczny dzień, polecany jest 3 lub 4 stopnień. Podczas tropikalnych wyjazdów, warto używać okularów przepuszczających jak najmniej światła słonecznego, czyli posiadających stopień 4. Szeroki wybór modnych modeli znajduje się pod linkiem: Okulary przeciwsłoneczne damskie.

Damskie okulary przeciwsłoneczne – jakość wykonania

Nawet najtrwalsze modele mogą nie wytrzymać upadku z dużej wysokości lub przygniecenia torbą z zakupami. W większości przypadków soczewki wykonane są ze szkła, poliwęglanu lub plastiku. Szkło jest ciężkie i szybko się tłucze, natomiast plastik do niedawna był bardzo podatny na zarysowania i drobne uszkodzenia. Obecnie, plastikowe soczewki pokryte są specjalną warstwą ochronną, która minimalizuje ryzyko zadrapań. Modele poliwęglanowe są bardzo lekkie i skierowane głównie do sportowców.

Podobny podział występuje wśród oprawek.

 1. Plastikowe modele są bardzo lekkie. Stosunkowo łatwo się łamią i nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak np. wysoka temperatura.
 2. Metalowe ramki są bardzo odporne, lecz niestety ciężkie. Można je dowolnie wymieniać.
 3. Poliwęglan charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Markowe okulary przeciwsłoneczne powinny być wyposażone w sztywne etui, ułatwiające bezpieczne przechowywanie i transport.

Rodzaje powłok

Oprócz filtrów należy również zwrócić uwagę na powłoki. Aby soczewki nie rysowały się, muszą być zabezpieczone powłoką ochronną. W przeciwnym wypadku drobne rysy zniekształcają obraz. Powłoka hydrofobowa zapobiega zaparowywaniu szkieł. Ten efekt jest szczególnie uciążliwy w przypadku nagłej zmiany temperatury. Powłoka odbijająca niebieskie światła nadaje się dla osób, które pracują przed komputerem. Ostatnia warta uwagi powłoka, zapobiega osadzaniu się na soczewkach tłuszczu oraz kurzu. Okulary z powłoką oleofobową można wyczyścić znacznie łatwiej, co przyczynia się do zwiększenia komfortu ich używania. Ilość zastosowanych filtrów oraz powłok przekłada się na finalną cenę okularów. Im więcej zastosowanych technologii, tym droższy będzie dany egzemplarz.

okulary przeciwsłoneczne damskie

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz