Dlaczego odchodzisz?

Najlepsza parownica do ubrań

Najlepsza parownica do ubrań

Prasowanie to jedno z bardziej nielubianych zajęć domowych. Szczególnie w małych mieszkaniach, gdzie wymaga każdorazowego rozkładania deski. Czy czynność można w jakikolwiek sposób przyspieszyć? Parownica do niedawna stanowiła wyłącznie wyposażenie sklepów oraz pracowni krawieckich. Obecnie, coraz częściej można spotkać ją w domach. W znacznym stopniu przyczyniła się do tego miniaturyzacja sprzętu oraz przystępna cena. Jak wybrać najlepszy model? Na co należy zwracać uwagę przy zakupie?

Parownica do ubrań – funkcje

Parownica z powodzeniem może zastąpić żelazko. Jest bezpieczna nawet dla delikatnych ubrań, dlatego że stopa nie ma styczności z materiałem. Świetnie nadaje się do usuwania zagnieceń z bluzek ozdobionych koralikami lub cekinami. Niestraszne jej marszczenia, plisy oraz kołnierzyki. Parownica inaczej nazywana jest streamerem i nie wymaga użycia deski. Ubrania można prasować bezpośrednio na wieszaku, co jeszcze bardziej przyspiesza cały proces. Urządzenie świetnie nadaje się do usuwania zagnieceń z firan oraz zasłon, oczywiście bez ich zdejmowania. Sprawdza się również podczas prasowania każdego, nawet najbardziej delikatnego materiału.

Oprócz prasowania, dodatkowo odświeża ubrania oraz tkaniny. Strumień gorącej pary eliminuje ponad 90 % bakterii, co jest szczególnie istotne dla osób cierpiących na alergię.

Rodzaje parownic do ubrań

Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje streamerów, różniących się od siebie mocą, wielkością i zastosowaniem.

  1. Parownica ręczna jest najpopularniejszym modelem. Niewielkie rozmiary, w połączeniu z wystarczającą mocą sprawiają, że idealnie nadaje się do użytku domowego. Do obsługi wymagana jest jedna ręka, więc urządzenie jest stosunkowo lekkie. Pojemnik na wodę mieści się w uchwycie. W razie konieczności, można go uzupełnić kilkoma ruchami. Jest to zdecydowanie najbardziej polecany model do użytku domowego. Na szczególną uwagę zasługuje parownica Philips, dysponująca dużą mocą oraz niewielkimi rozmiarami.
  2. Najmniejsze modele podróżne są tak kompaktowe, że bez problemu zmieszczą się nawet w niewielkiej walizce. Ograniczony rozmiar wiąże się z mniejszą mocą, która jednak w większości przypadków wystarczy do wyprasowania i odświeżenia bluzki, koszuli, spodni lub sukienki.
  3. Parownica stojąca jest największym modelem. Zazwyczaj stanowi wyposażenie pralni, zakładów krawieckich oraz sklepów odzieżowych. Posiada największy zbiornik na wodę, długi wąż oraz słuchawkę. Urządzenia najczęściej sprzedawane są z wieszakiem. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe kółka, które ułatwiają przenoszenie sprzętu. Z racji swoich rozmiarów, stojące parownice nie są polecane do małych mieszkań, choć niektórzy  producenci oferują możliwość częściowego złożenia urządzenia. Tego typu modele idealnie sprawdzą się w domach, z dedykowanym pokojem do prania, prasowania oraz suszenia ubrań.

Parownica do ubrań – parametry techniczne

Czym powinna charakteryzować się dobra parownica? Przed zakupem warto zwrócić uwagę na poniższe elementy.

  1. Moc urządzenia wyrażona w watach (W) to jeden z najważniejszych parametrów decydujących o efektywności sprzętu. Aby prasowanie przebiegało sprawienie, modele kompaktowe powinny mieć około 1200W, a najlepiej 1500W. Im większa moc, tym większe zużycie energii elektrycznej, ale również krótszy czas pracy. Urządzenia stojące powinny charakteryzować się mocą około 2000W.
  2. Kolejnym istotnym czynnikiem jest ilość pary wodnej, wyrażona w gramach na minutę – g/min.  W przypadku małych urządzeń, ta wartość powinna być większa nić 15 g/min.
  3. Pojemność zbiornika na wodę w znaczącym stopniu jest odpowiedzialna za ciągłość pracy urządzenia. Najmniejsze modele podróżne mieszczą około 50 ml wody, egzemplarze domowe około 200 ml, natomiast urządzenia stojące nawet 1500 ml wody.
  4. Ważnym aspektem jest także szybkość nagrzewnia. Wszystkie modele nagrzewają się błyskawicznie. Najmniejsza parownica potrzebuje około 40 sekund, natomiast największe, stojące modele około 1 minuty.

Prostownica do ubrań – dodatkowe funkcje

Wybierając konkretny model, warto zapoznać się z dodatkowymi funkcjami. Najważniejszą z nich jest automatyczne usuwanie kamienia. Woda pozostawia po sobie osad, który może przerodzić się w kamień. Ta funkcja znacząco przedłuża żywotność urządzenia. Kolejną, przydatną opcją jest regulacja strumienia pary. Delikatne bluzki z jedwabiu nie wymagają tak silnego strumienia jak dżinsowe spodnie. Niektórzy producenci wyposażają swoje urządzenia w niewielkie pojemniki na aromaty.  Wybór zapachów jest ogromny i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. To opcja jest szczególnie przydatna podczas odświeżania ubrań.  Aby oszczędzić energię elektryczną, warto wybrać modele z funkcją Eco, która ogranicza pobór prądu. Szeroki wybór produktów znajduje się pod linkiem: parownica do ubrań.

Czyszczące właściwości pary wodnej wykorzystywane są również do czyszczenia podłóg oraz powierzchni płaskich. Parownica Karcher idealnie sprawdzi się podczas mycia drewnianych paneli. Duża moc, w połączeniu  z krótkim czasem gotowości do pracy sprawia, że sprzątanie jest znacznie szybsze. Dodatkowe końcówki umożliwiają czyszczenie w trudno dostępnych miejscach. Parownica idealnie sprawdzi się zarówno w dużych domach, jak i mniejszych mieszkaniach.  

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz