Dlaczego odchodzisz?

Na co zwracać uwagę kupując smartwatch?

Na co zwracać uwagę kupując smartwatch?

Inteligentny zegarek pełni szereg funkcji, począwszy od wskazywania godziny, poprzez powiadomienia SMS, na robieniu zdjęć kończąc. Pełna funkcjonalność smartwatcha pojawia się po sparowaniu go ze smartfonem. Czym kierować się podczas zakupu zegarka? Do kogo jest on skierowany? Jakie są najpopularniejsze marki? Czy warto inwestować w najdroższe modele? Pytań przed zakupem pierwszego smartwatcha jest wiele. Poniższy artykuł przedstawia podstawowe zagadnienia związane z tego typu sprzętem.

smartwatch

Smartwatch – podstawowe informacje

Przed zakupem inteligentnego zegarka należy sprawdzić jaki system operacyjny jest zainstalowany na posiadanym przez nas smartfonie.

 1. Android – najbardziej popularny system na świecie. Użytkownicy cenią go za szerokie możliwości personalizacji. Większość telefonów komórkowych działa w oparciu o ten system.
 2. IOS – to system, który zainstalowany jest wyłącznie na urządzeniach firmy Apple. Zwolennicy tego rozwiązania, cenią go za szybkość, płynność oraz stabilność działania.

W przypadku Androida, najwięcej funkcjonalności oferuje smartwach z systemem Android Wear, natomiast w przypadku IOS-a najlepszym wyborem będzie smartwatch Apple. Na rynku funkcjonuje jeszcze jeden system inteligentnych zegarków – Tizen. Jest on najbardziej kompatybilny z telefonami firmy Samsung.

Czas pracy na jednym ładowaniu

Im dłużej smartwatch wytrzymuje bez ładowarki, tym lepiej dla użytkownika. Jakie czynniki mają na to wpływ?

 1. Pojemność baterii – to kluczowy, choć nie jedyny aspekt. Pojemność wyrażana jest w miliamperogodzinach (mAh). Im więcej mAh, tym lepiej, jednak minimalna wartość powinna wynosić 180.
 2. Wielkość, rodzaj i typ wyświetlacza – im jaśniejszy wyświetlacz, tym więcej mocy potrzeba aby go zasilić.
 3. System łączności – starsze standardy zużywają więcej energii, dlatego warto wybierać modele Bluetooth 4.0 lub nowsze.
 4. Włączone aplikacje oraz funkcjonalności – jeżeli zegarek cały czas korzysta z sieci Wi-Fi lub LTE,  wówczas zużywa znacznie więcej energii niż podczas wyświetlania wyłącznie godziny.

Smartwatch – rodzaje wyświetlaczy

Wyświetlacz to niewątpliwe najważniejsza część inteligentnego zegarka. Jego matryca jest taka sama jak w przypadku telefonów komórkowych. Na rynku dostępne są modele z wyświetlaczem OLED oraz IPS. Te pierwsze charakteryzują się piękną czernią i doskonałymi kontami widzenia. Z kolei ekrany IPS są bardzo jasne i naturalnie odwzorowują kolory. Ekran inteligentnego zegarka ma największy wpływ na jego wygląd. Damski smartwatch zazwyczaj posiada błyszczące akcenty, które sugerują, że jest on przeznaczony dla pań. Zegarki są ponadto nieco mniejsze od męskich odpowiedników i wyposażone w ozdobne zapięcie. W kwestii technologii nie ma większych różnic pomiędzy modelami dedykowanymi konkretnej płci. Oczywiście za niestandardową wersję zegarka zazwyczaj trzeba zapłacić więcej niż za podstawowy model.  

smartwatch

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze konkretnego wyświetlacza?

 1. Kształt jest jednym z głównych elementów decydujących o wyglądzie oraz funkcjonalności. Okrągła tarcza charakteryzuje również standardowe zegarki, więc najczęściej wybierają ją fani klasycznego stylu. Choć nie można odmówić jej elegancji, niestety zazwyczaj ma gorsze zagospodarowanie przestrzeni.  Smartwatch z okrągłą tarczą zwyklej trafia na nadgarstki kobiet lub mężczyzn, którzy stawiają na równi wygląd oraz technologię. Prostokątne wyświetlacze podkreślają nowoczesność i futurystyczny styl.  W sytuacji gdy na ekranie pojawia się dużo informacji, są bardziej przejrzyste niż okrągłe modele.
 2. Ekran ma zazwyczaj od 1,2 do 1,5 cala. To wystarczy aby swobodnie odczytywać krótkie wiadomości. Większe modele są zazwyczaj wybierane przez panów.
 3. Stopień ochrony to kolejny istotny aspekt. Producenci umieszczają na wyświetlaczach szkło Gorilla Glass. Im wyższy model szkła, tym ekran będzie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Dodatkowa funkcjonalność smartwatcha

Każdy inteligentny zegarek, oprócz wyświetlania aktualnej daty oraz godziny, ma wiele dodatkowych funkcji. Smartwatch Huawei oferowany jest w różnych wersjach, zarówno z możliwością włożenia karty Nano-SIM, obsługi eSim, jak również bez obsługi kart. Jakie dodatkowe funkcje powinien posiadać inteligentny zegarek?

 1. Moduł GPS jest przydatny nie tylko podczas podróżny, ale również w dużych miastach. Dzięki niemu znajdziemy najszybszą drogę do celu.
 2. NFC, czyli komunikacja krótkiego zasięgu, pozwala na szybkie przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami.
 3. Żyroskop mierzy położenie kątowe i pozwala na zmianę orientacji ekranu.
 4. Stopień ochrony – to od niego zależy trwałość produktu. Modele z pełną ochroną posiadają certyfikat IP 68. Pierwsza liczba świadczy o pyłoszczelności danego egzemplarza, natomiast druga o wodoszczelności. W instrukcji obsługi znajduje się informacja, na jak długo i na jaką głębokość można zanurzać dany model. Przekroczenie głębokości oraz czasu spędzonego pod wodą może skutkować uszkodzeniem sprzętu.
 5. Pulsometr przydaje się osobom uprawiającym sport. Smartwatch mierzy liczbę uderzeń serca na minutę. W niektórych chorobach zabronione jest doprowadzanie organizmu do tętna maksymalnego. Stały monitoring rytmu uderzeń serca zapewnia bezpieczne ćwiczenia.  Dodatkowo niektóre zegarki posiadają funkcję monitoringu snu.
 6. Wbudowany mikrofon umożliwia sterowanie głosem.
 7. Warto sprawdzić czy podstawowe funkcje smartwatcha takie jak odbieranie połączeń, wyświetlanie komunikatów z serwisów społecznościowych, odbieranie wiadomości tekstowych oraz informacje o pogodzie są wyświetlane w czytelny sposób.

Inteligentny zegarek warto dopasować do swoich indywidualnych wymagań, tak aby znalazły się w nim wszystkie niezbędne nam funkcje.

Smartwatch do biegania

Osoby trenujące bieganie lubią mierzyć swoje postępy, dlatego bardzo ważną funkcją zegarka jest dokładne określenie trasy. Mierząc postępy, jesteśmy w stanie sprawdzić nie tylko czas okrążenia ale również prędkość z jaką biegliśmy. Wszystkie dane warto przesłać na telefon i analizować poprzez aplikację. Dodatkowo niektóre modele mierzą spalone kalorie. To rozwiązanie jest przydatne przede wszystkim dla osób, które są na diecie. Oprócz funkcjonalności, smartwatch do biegania powinien być odporny na zachlapania i deszcz. Minimalny stopień odporności to IP 66, niemiej jednak warto zainwestować w model z certyfikatem IP 68. Oprócz biegania w deszczu będziemy mogli zabrać go na basen. Koperta powinna być wykonana z metalu lub innego wytrzymałego tworzywa. W ten sposób podczas ewentualnego upadku, szanse na nieuszkodzenie są znacznie większe, niż w przypadku plastiku.

Smartwatch dla dzieci

Czym powinien charakteryzować się inteligentny zegarek dla dziecka? Zanim rodzic zagłębi się w istotne aspekty techniczne sprzętu, warto pamiętać o tym, że to maluch będzie głównym użytkownikiem zegarka. Z tego względu to właśnie dziecko powinno wybrać konkretny kolor oraz rozmiar zegarka. W przeciwnym wypadku może okazać się, że nie będzie chciało używać sprzętu.

 W kwestii funkcjonalności najważniejszy jest nadajnik GPS. To właśnie dzięki niemu rodzic może w czasie rzeczywistym sprawdzać aktualne położenie zegarka, a co za tym idzie swojej pociechy. Smartwatch z funkcją dzwonienia może okazać się idealnym rozwiązaniem dla dzieci, które mają tendencję do zapominania lub gubienia rzeczy. Inteligentny zegarek powinien być odporny na wstrząsy, zachlapania, kurz oraz upadki. Choć nie istnieją całkowicie odporne modele, warto aby egzemplarz dla dziecka był wykonany z metalu lub stopu aluminium. Szczególnie istotny jest wyświetlacz, który musi być zabezpieczony hartowanym szkłem. Należy zwrócić również uwagę na pojemność baterii. W przypadku większości modeli, inteligentny zegarek należy ładować codziennie lub co kilka dni.

Jakie dodatkowe funkcje może jeszcze posiadać smartwatch dla dziecka ?

 1. Tak jak w przypadku modeli dla dorosłych, niektóre inteligentne zegarki dla najmłodszych posiadają funkcję mierzenia czasu oraz jakości snu. Jest to szczególnie przydatne wtedy, gdy nasza pociecha ma problemy ze spaniem.
 2. Krokomierz to kolejna ciekawa funkcja. Jak sama nazwa wskazuje, podaje liczbę kroków wykonanych danego dnia.
 3. GEO ogrodzenie pozwala ustalić rodzicom na jakim obszarze może poruszać się dziecko (np. podczas samodzielnej zabawy). W razie wyjścia poza dozwoloną strefę, zegarek natychmiast poinformuje o tym zdarzeniu rodzica.
 4. Funkcja SOS jest niezwykle przydatna. Warto nauczyć dziecko, że powinno skorzystać z niej w wyjątkowych sytuacjach.
 5. Alarm przypomni dziecku o nadchodzących wydarzeniach. Idealnie sprawdza się w sytuacjach, gdy maluch przyjmuje leki o określonych godzinach. Ustawiony alarm zmniejsza ryzyko pominięcia dawki lekarstwa.
 6. Zdalny podsłuch umożliwia kontrolowanie dziecka gdy jest ono poza domem.

Zarówno w przypadku dziewczynek jak i chłopców, warto wybrać model z wymiennymi paskami w różnych kolorach, które w razie potrzeby można szybko założyć. Ważny jest również ogólny wygląd zegarka. Samrtwatch dla dzieci zazwyczaj sprzedawany jest w kontrastowych odcieniach, które idealnie komponują się z kolorowym ubraniem.

Topowe modele smartwatchów

Jeśli wysoka cena gadżetu nie stanowi dla nas problemu, warto rozejrzeć się za modelami premium, które z jednej strony oferują zjawiskowy design, a z drugiej topowe podzespoły, zapewniające błyskawiczną pracę sprzętu. Z powodzeniem można nosić je z marynarką. Najlepsze modele wyposażone są w minimum 500 MB pamięci operacyjnej RAM, dzięki której wszystkie czynności, począwszy od otwierania aplikacji, po korzystanie z pulsometru przebiegają w ekspresowym tempie. W zegarkach z górnej półki nie ma mowy o braku płynności działania, nad całością czuwa procesor, który w najdroższych modelach posiada dwa rdzenie i 1Ghz. Wbudowana pamięć na pliki użytkownika nie powinna być mniejsza niż 4 GB, choć na rynku można znaleźć modele nawet z 16 GB pamięci. Jakość wykonania modelu premium od raz rzuca się w oczy. Subtelne wykończenia i najwyższej klasy materiały odpowiadają cenie, która w większości przypadku znacząco przekracza 1000 zł. Szukając zarówno droższych, jak i tańszych modeli, warto zerknąć tutaj: smartwatch.

smartwatch

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz