Dlaczego odchodzisz?

Jak wybrać kaftanik dla dziecka? – Poradnik dla rodziców

Jak wybrać kaftanik dla dziecka? – Poradnik dla rodziców

Liczba ubranek dla niemowląt może przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza osoby, które zostały rodzicami po raz pierwszy. Pajacyki, śpioszki, body czy kaftanik, to niezbędne elementy każdej wyprawki. Oczywiście jej finalny charakter będzie zależeć przede wszystkim od pory roku, w której przyszło na świat dziecko. Pomimo tego, wiele elementów jest stałych i niezbędnych, niezależnie od daty narodzin. Czym kierować się przy wyborze ubrań dziecięcych?

kaftanik dla dziecka

Dlaczego warto zaopatrzyć się w kaftanik dla noworodka?

Kaftanik ma postać rozkładanej koszulki, składającej się z dwóch warstw. Nakłada się je na siebie i przypina lub związuje. Jest on niezwykle wygodny w użyciu, zwłaszcza gdy maluszkowi niechcący się uleje. W takiej sytuacji wystarczy zdjąć wierzchnią koszulkę i ubrać nową, bez konieczności zmieniania całego ubranka. Kaftanik najczęściej nakładany jest na body, dzięki czemu maluszek czuje się komfortowo, a jego ruchy nie są ograniczone. Pomimo tego, że ten rodzaj ubrania nie jest już tak popularny jaki kiedyś, warto zaopatrzyć się w kilka sztuk. Moda dziecięca nieustannie ewoluuje. Na rynku pojawia się wiele propozycji ubranek dla najmłodszych maluchów. Należy jednak pamiętać, że na pierwszym miejscu powinna stać wygoda dziecka. Początkujący rodzice mają wiele obaw, część z nich dotyczy także przebierania niemowlaka. W pierwszym okresie życia, maluchy nie są w stanie samodzielnie utrzymać głowy. Z tego względu, wybór ubranek wkładanych przez głowę może być nie lada wyzwaniem dla rodzica i nieprzyjemnym doświadczeniem dla dziecka. Z tego względu warto wybierać elementy garderoby takie jak kaftanik, które są proste w założeniu. Przydaje się on również po wyjściu malucha ze szpitala tuż po porodzie, gdyż nie drażni pępka, który jeszcze nie zdążył się zagoić. Wiele położnych zaleca zaopatrzenie się w tego typu ubranka, zwłaszcza na samym początku. Kaftaniki są powszechnie wykorzystywane w szpitalach.

kaftanik dla dziecka

Jak wybrać dobry kaftanik?

Wybierając ubranka dla maluchów, należy kierować się przede wszystkim jakością materiału. Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Z tego względu należy kupować ubrania wykonane z naturalnych, miękkich i oddychających tkanin. Najpopularniejsza jest bawełna. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Odpowiedni rozmiar – przed zakupem należy zmierzyć dziecko, aby przez przypadek nie wybrać za małego kaftanika. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie odrobinę większych koszulek, tak aby mogły one posłużyć nieco dłużej.
  • Sposób szycia – uwierające szwy i niewygodne zapięcia to prawdziwa zmora nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla maluchów. Warto zwracać uwagę na jakość wykonania ubranek, gdyż może się okazać, że ze względu na niski komfort ich użytkowania, staną się bezużyteczne. W kwestii sposobu zapięcia, rodzice powinni kierować się swoimi preferencjami. Jeśli nie lubimy wiązać sznurków, zaopatrzmy się w kaftanik zapinany na rzepy.
  • Kolorystyka – jasne lub białe koszulki szybko stracą swój ładny wygląd po kilku karmieniach malucha. Z tego względu, na co dzień warto wybierać ubranka kolorowe lub ciemniejsze. Na noc lepszym wyborem będą stonowane barwy, które nie rozproszą niemowlaka podczas zasypiania.
  • Długość rękawów – jeśli dziecko przyjdzie na świat w okresie jesienno-zimowym, na początek należy zaopatrzyć się w kaftaniki z długim rękawem. W okresie wiosenno-letnim lepszym wyborem będą krótkie rękawy i cienkie materiały, dzięki którym maluchowi nie będzie zbyt gorąco.

W jaki sposób można zakładać kaftanik dla noworodka?

Ten element ubioru można nosić na kilka sposobów. Popularne jest wykorzystywanie kaftaników jako bielizny – wtedy zakłada się je na gołe ciało niemowlaka. Zwłaszcza w takich sytuacjach istotna jest miękkość tkaniny i dobra jakość wykonania. Rodzice mogą wykorzystać kaftanik również jako kolejną warstwę zapewniającą maluchowi ciepło. Z tego względu warto zaopatrzyć się w niego zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, podczas spacerów na dworze. Na cienką warstwę można nałożyć dodatkowo śpioszki, aby mieć pewność, że niemowlak ma dobrą ochronę przed zimnem. Istnieją również cieplejsze wersje kaftaników w formie bluzy. Można je założyć na cieńszą koszulkę i z powodzeniem wykorzystać zamiast kurtki w okresie przejściowym.

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępne są zarówno pojedyncze modele, jak i zestawy, w skład których wchodzi kaftanik dla dziecka i na przykład śpioszki. Korzystając z ofert dostępnych w Internecie, rodzice mogą zazwyczaj skorzystać z szerszej oferty, rozbudowanej rozmiarowo i kolorystycznie. Ciekawe modele przeznaczone zarówno dla noworodków, jak i starszych dzieci, można znaleźć pod linkiem: kaftanik-niemowlecy.

Kaftaniki to niezbędny element wyprawki dla dziecka i doskonały pomysł na prezent. Tego typu ubranka przydają się każdemu maluchowi, bez względu na płeć. To uniwersalna część garderoby, którą można wykorzystać niezależnie od pory roku i temperatury za oknem.

kaftanik dla dziecka

 

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz