Dlaczego odchodzisz?

Co wybrać – pług do odśnieżania, traktorek a może łopata?

Zima to dla właścicieli posesji nie lada wyzwanie. Intensywne opady śniegu mogą skutecznie utrudnić wyjazd samochodu oraz poruszanie się po działce. Poranne odśnieżanie bardzo często trzeba powtarzać kolejnego dnia. Jak wybrać odpowiedni sprzęt do pozbycia się niechcianego śniegu? Łopata do odśnieżania najlepiej sprawdza się na małych powierzchniach, natomiast większy metraż wymaga innego rodzaju sprzętu. Doczepiane pługi montowane są zazwyczaj do quadów, wówczas zmieniają się w skuteczny pojazd do usuwania śniegu. Traktorek latem wykorzystywany jest do koszenia trawy, natomiast zimą służy do odśnieżania posesji lub podjazdów.

odśnieżanie

Szybkie odśnieżanie posesji

Każdy kto odśnieżał podjazd lub chodnik wie, że czynność ta może być męcząca. Wybór odpowiedniego sprzętu do pozbywania się śniegu w dużej mierze zależy od wielkości powierzchni, która będzie odśnieżana, ale nie tylko. Ważne jest również ukształtowanie terenu – im bardziej zróżnicowane, tym więcej trzeba czasu poświęcić na pozbycie się śniegu. Jakie są zalety poszczególnych rozwiązań?

  • Łopata do odśnieżania najlepiej sprawdzi się przy niewielkim metrażu. Jest najbardziej efektywna wtedy, gdy podłoże jest równe np. pokryte kostką brukową. Sprawdzi się również w sytuacji, gdy działka ma bardzo nieregularny kształt i dużą ilość drzew, skalników oraz kwiatów. Jednym z najważniejszych elementów łopaty jest szufla, inaczej zwana łyżką. Powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów, najlepiej stali lub aluminium. W przypadku tworzyw sztucznych istnieje duże ryzyko, że część robocza pęknie i przestanie spełniać swoje funkcje. Trzonek łopaty musi być solidny, aby nie uległ uszkodzeniu w przypadku mokrego śniegu. W Internecie, np. tutaj: https://vendoria.pl/filtry/lopata-do-odsniezania-s299334 dostępna jest łopata do odśnieżania na kółkach, której obsługa wymaga nieco mniejszej siły. Szybkość odśnieżania w dużej mierze uzależniona jest od szerokości łopaty. Jednak im więcej śniegu znajdzie się na łyżce, tym będzie ona cięższa. Szerokość należy dopasować do swoich możliwości fizycznych. Warto również zwrócić uwagę na krawędź roboczą, ważne aby była dodatkowo wzmocniona. W przypadku odśnieżania kostki brukowej, najlepiej sprawdzą się modele wyposażone w gumową osłonę na krawędzi roboczej, która zapewnia bezgłośną pracę oraz lepsze zgarnianie śniegu. Drugi uchwyt w połowie długości trzonka pomaga w przerzucaniu białego puchu. Warto jednak pamiętać, że każdy dodatkowy element zwiększa wagę łopaty.
  • Traktorek do odśnieżania idealnie sprawdzi się w przypadku dużych działek lub długich podjazdów. Czym powinien charakteryzować się solidny sprzęt? Najlepszym wyborem będą modele 2w1, które zimą służą jako pług, natomiast w pozostałą część roku wykorzystywane są do koszenia trawy. Jedną z cech pojazdu jest moc silnika, którą należy dostosować do wielkości terenu oraz nachylenia. Warto aby jednostka dysponowała mocą minimum 8 kW i pojemnością powyżej 500 cm³. Kolejną istotną kwestią jest szerokość pługu. Jeżeli na odśnieżonej działce znajdują się krzewy, kwiaty oraz skalniaki, należy rozważyć zakup pługu o szerokości do 100 cm, który będzie ułatwiał manewrowanie. Natomiast w przypadku gdy powierzchnia jest płaska, odśnieżanie przebiegnie tym szybciej, im szerszy będzie pług. Aby w pełni wykorzystać moc silnika, koła muszą mieć dobrą przyczepność. Należy sprawdzić czy producent dodaje do swojego pojazdu łańcuchy, które okażą się pomocne podczas obfitych opadów śniegu.
  • Pług do odśnieżania zazwyczaj instalowany jest do quada lub traktora. Przed zakupem należy sprawdzić kompatybilność oraz mocowanie obu sprzętów. Czym kierować się przy zakupie pługu? Najważniejszym aspektem jest materiał użyty do produkcji. Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje. Najtańsze pługi plastikowe, są ogólnodostępne i charakteryzują się niską wagą. Niestety nie są wytrzymałe, dlatego wystarczają na jeden lub dwa sezony. Pługi metalowe są solidne i ciężkie. Znakomicie nadają się do odśnieżania dużych powierzchni. Krawędź robocza powinna być zabezpieczona twardą gumą, która chroni kostkę brukową przed uszkodzeniem. Metalowy pług powinien być odporny na rdzę. Tego typu sprzęt w wyniku zmian temperatury może być podatny na odkształcenia. Poliuretanowy pług do odśnieżania jest bardzo wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne. Krawędź robocza praktycznie w ogóle się nie ściera, dzięki czemu pług może być wykorzystywany przez kilka lat. Jest znacznie lżejszy od stalowego, więc może być instalowany w pojazdach z silnikami o mniejszej pojemności. Warto porównać ceny poszczególnych modeli za pośrednictwem strony: plug-do-odsniezania.

odśnieżanie

Decydując się konkretny sprzęt do odśnieżania warto wziąć pod uwagę komfort użytkowania urządzenia. Odśnieżanie łopatą jest najbardziej pracochłonne, jednak poranna gimnastyka działa prozdrowotnie. Problem zaczyna się wtedy, gdy usunięcie śniegu zajmuje zbyt dużo czasu. Wówczas należy rozważyć zakup pługu lub traktorka, dzięki którym posesja lub dojazd zostaną odśnieżone znacznie szybciej.

odśnieżanie

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz