Dlaczego odchodzisz?

Jakie cechy powinien posiadać fotel dla gracza?

Jakie cechy powinien posiadać fotel dla gracza?

Czym różni się fotel dla graczy od przeciętnego krzesła biurowego? Kiedy warto go kupić? Są to podstawowe dwa pytanie, które najczęściej zadają sobie osoby stojące przed decyzją o zakupie nowego mebla dedykowanego graczom. Akcesoria gamingowe wyróżniają się niecodziennym, agresywnym designem, który na pierwszy rzut oka odróżnia je od innych urządzeń. Jednak czy estetyka jest ważniejsza od wygody i funkcjonalności? Wielogodzinne korzystanie z komputera wymaga odpowiedniej pozycji oraz komfortu. Fotele komputerowe dla graczy są tak wyprofilowane, aby utrzymywać w linii prostej wszystkie odcinki kręgosłupa, dzięki czemu nawet podczas długich rozgrywek nie odczuwa się bolesnych dolegliwości.

Jakie zalety ma fotel gracza?

Większość modeli gamingowych jest sporych rozmiarów. Wynika to przede wszystkim ze zwiększonego siedziska oraz kilku mechanizmów, umożliwiających regulację. Na co zwrócić szczególną uwagę kupując gamingowy mebel?

  • Fotel powinien posiadać regulowane podłokietniki, które można indywidualnie dopasowywać do wzrostu gracza. Ważne, aby zakres regulacji był jak największy, gdyż jest to gwarantem idealnego ustawienia.
  • Praktycznie wszystkie modele oferują regulację wysokości, jednak warto sprawdzić czy konkretny egzemplarz wyposażony jest w mechanizm tilt, który umożliwia bujanie się na fotelu. Ta opcja jest szczególnie przydatna podczas odpoczynku po emocjonujących rozgrywkach.
  • Jednym z najważniejszych elementów fotela jest oparcie. W przeciwieństwie do niektórych foteli biurowych, modele gamingowe mają przeważnie bardzo wysokie oparcie, które wystaje kilka lub kilkanaście centymetrów ponad głowę gracza. Należy sprawdzić, czy konkretny egzemplarz oferuje możliwość regulacji kąta pochylenia. Ta z pozoru mało istotna opcja, w praktyce okazuje się bardzo przydatna.
  • Kolejnym istotnym elementem oparcia są wypełnienia, inaczej nazywane poduszkami. Wypełnienie dolne utrzymuje odcinek krzyżowy i lędźwiowy kręgosłupa, natomiast poduszka znajdująca się w okolicach karku jest odpowiedzialna za prawidłowe utrzymanie kręgosłupa w odcinku szyjnym.
  • W zależności od ceny, fotel dla gracza wykonany jest z różnych materiałów, jednak w każdym przypadku warto, aby posiadał technologię zapewniającą lepszy przepływ powietrza. W większości przypadków materiał posiada niewielkie otwory, które poprawiają wentylację.
  • Przed zakupem należy sprawdzić maksymalne obciążenie fotela. Taka informacja powinna pojawić się w opisie konkretnego modelu lub w instrukcji obsługi.
  • Siedzisko fotela powinno być wygodne i na tyle duże, aby komfortowo móc użytkować je przez kilka godzin. Fanom gier wyścigowych szczególnie polecane są modele kubełkowe, które wyglądem przypominają siedzenie kierowcy sportowego samochodu. Niektórzy producenci do egzemplarzy stricte wyścigowych dodają specjalny stelaż, do którego można zamontować kierownicę. Dodając do tego pedały i manualną skrzynię biegów, gracz może jeszcze bardziej wczuć się w atmosferę szybkich wyścigów.
  • Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania. Rama powinna być wykonana ze stali, najlepiej wzmacnianej. Wszystkie szwy muszą być solidne. Mechanizmy regulacji, wykonane z kiepskiej jakości materiałów z pewnością  nie posłużą zbyt długo, dlatego należy również sprawdzić ich jakość. Kółka nie mogą wydawać z siebie żadnych trzasków, pisków lub niepokojących dźwięków, powinny być również pozbawione luzów.

Kiedy warto kupić fotel dla graczy?

Pierwszym sygnałem świadczącym o potrzebie wymiany fotela jest dyskomfort podczas dłuższy rozgrywek. To uczucie może narastać wraz ze zwiększeniem liczby godzin spędzonych przed komputerem. Kolejnym objawem są bóle nadgarstków i kręgosłupa, zarówno w części szyjnej, piersiowej jak i lędźwiowej. Podczas długiego korzystania z komputera, należy robić krótkie, choć częste przerwy, podczas których warto się przespacerować. Komputerowe fotele dla graczy pozwalają zminimalizować lub całkowicie wyeliminować, dolegliwości związane z długim przesiadywaniem przed monitorem.

Kolejną istotną sprawą jest komfort, który jest nieporównywalnie większy niż w przypadku korzystania ze standardowych foteli biurowych. Długie rozgrywki w sieci z przyjaciółmi staną się po prostu jeszcze bardziej przyjemne. Fotele gamingowe pomagają utrzymać prawidłową pozycję przed komputerem, dzięki czemu mają wpływ na ograniczenie powstawania wad postawy.

Cena foteli gamingowych zaczyna się od kilkuset złotych. W tym przedziale znajdują się podstawowe modele z umiarkowanym zakresem regulacji. Egzemplarze do tysiąca złotych, zazwyczaj są wykonane z lepszej jakości materiałów oraz zapewniają większy komfort. Natomiast najdroższe fotele skierowane są do osób, które cenią sobie wygodę, jakość, design oraz szerokie możliwości regulacji.

Meble gamingowe zazwyczaj charakteryzują się krzykliwym designem, aby na pierwszy rzut oka przeznaczenie fotela było jasne dla wszystkich. Zwykle dodawane są  jaskrawe elementy w kolorze czerwonym, zielonym lub niebieskim. W Internecie, np. tutaj: fotel-dla-gracza znaleźć można szeroki wybór foteli w zróżnicowanych cenach.

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz