Dlaczego odchodzisz?

Najważniejsze zalety laptopów z ekranem dotykowym

Najważniejsze zalety laptopów z ekranem dotykowym

Laptopy od wielu lat cieszą się niezmiennie dużą popularnością. Zawdzięczają to m.in. mobilności, niewielkim rozmiarom oraz dużej wydajności. Nowoczesne ultrabooki, dzięki inteligentnemu zarządzaniu energią potrafią działać na jednym ładowaniu nawet kilkanaście godzin. Laptop z ekranem dotykowym jest głównie dedykowany osobom, które zamiast myszki lub touchpada wolą dotykać ikony na wyświetlaczu. Na co zwracać szczególną uwagę podczas kupowania tego typu sprzętu?

laptop z ekranem dotykowym

Laptop z dotykowym wyświetlaczem – informacje podstawowe

Przeznaczenie laptopa w dużej mierze zależy od podzespołów zainstalowanych w danym modelu. Egzemplarze z szybkim procesorem, wydajną kartą graficzną oraz dużą ilością pamięci ram skierowane są głównie do graczy. Natomiast wyjątkowo smukłe ultrabooki, najczęściej wybierają osoby,  które cenią sobie mobilność. Laptopy z dotykowym wyświetlaczem dzielą się na dwie grupy:

  • modele konwertowalne posiadają zawiasy, które umożliwiają obracanie ekranu o 360°. Pozwala to na pracę w standardowym położeniu, oglądanie filmów po obróceniu ekranu lub szybką zmianę w tablet. Należy zaznaczyć, że w modelach konwerowalnych nie można odłączyć ekranu.
  • najważniejszą cechą hybryd jest odłączany wyświetlacz, który posiada własne źródło zasilania. W razie potrzeby wystarczy wypiąć ekran, wtedy laptop staje się pełnoprawnym tabletem. W przypadku hybrydowych modeli, szczególnie polecane są mniejsze calaże ekranów, które są lżejsze i bardziej mobilne.

laptop z wyświetlaczem dotykowym

Laptop z dotykowym wyświetlaczem powinien mieć matrycę wysokiej rozdzielczości, która gwarantuje ostry i czytelny obraz. Najlepszym wyborem będzie ekran Full HD, który charakteryzuje się rozdzielczością na poziomie 1920x1080. Matowa matryca skutecznie pochłania światło i eliminuje refleks, niestety odbija się to na jakości obrazu, szczególnie w odzwierciedleniu kolorów. Matryca błyszcząca wyświetla obraz lepszej jakości, jednak w słoneczny dzień praca na laptopie z tego rodzaju matrycą jest bardzo utrudniona. Warto sprawdzić czy ekran pokryty jest powłoką oleofobową, która ogranicza pozostawanie tłustych śladów na wyświetlaczu. Należy jednak pamiętać, że każdy dotykowy sprzęt trzeba regularnie czyścić środkami przeznaczonymi do tego typu urządzeń. Najpopularniejsze rozmiary ekranów to 15 cali, jednak w sklepach internetowych można kupić mniejsze, 12 calowe wersje.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na komfort użytkowania komputera jest dysk. W przypadku starszych modeli talerzowych, które podczas pracy są podatne na uszkodzenie, szczególnie w sytuacjach gdy komputer jest przenoszony, tempo pracy laptopa może spadać. Lepszym wyborem będzie dysk półprzewodnikowy SSD, który nie ma elementów ruchomych i zapewnia szybszą pracę systemu operacyjnego oraz aplikacji zainstalowanych na komputerze. Wydłuża również czas pracy baterii. Laptopy z dyskiem SSD są lżejsze i nawet podczas dużego obciążenia są bardzo ciche. Choć są droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki, z pewnością są warte swojej ceny.

Ilość pamięci operacyjnej RAM uzależniona jest od przeznaczenia danego modelu. Montaż filmów i obróbka zdjęć wymaga dużej ilość pamięci tymczasowej. W tej sytuacji warto inwestować w modele z wbudowanymi minimum 8 GB. Natomiast sprzęty przeznaczone do użytku codziennego, powinny mieć około 4 GB pamięci RAM.

Wydajna karta graficzna jest niezbędna do płynnego działania gier. Laptopy gamingowe oraz przeznaczone do obróbki foto i wideo, charakteryzują się dużą mocą obliczeniową. Modele przeznaczone do wymagających zadań zazwyczaj wyposażone są w zintegrowane karty graficzne, które są w zupełności wystarczające do przeglądania Internetu, pisania oraz oglądania filmów.

Rodzaj procesora również uzależniony jest od sposobu użytkowania. Laptop z dotykowym ekranem przeznaczony do przeglądania Internetu i oglądania filmów nie musi posiadać dużej mocy obliczeniowej. W przypadku kiedy użytkownikowi najbardziej zależy na mobilności i czasie pracy akumulatora na jednym ładowaniu, należy wybrać procesory energooszczędne, które w zależności od producenta oznaczone są różnymi symbolami. W większości przypadków są to jednak S, T, U oraz Y, gdzie Y oznacza najbardziej energooszczędną wersję procesora mobilnego. Należy pamiętać, że ograniczenie poboru prądu poszczególnych podzespołów może się wiązać z niewielkim spadkiem wydajności. Chcąc porównać cenę poszczególnych modeli, warto zajrzeć tutaj: laptop-z-dotykowym-ekranem.

Dla kogo polecany jest laptop z dotykowym ekranem?

Osoby, które zastanawiają się nad decyzją „laptop czy tablet”, powinny rozważyć zakup modelu hybrydowego, który łączy oba urządzenia w jedno. Laptop konwertowalny szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom filmów. Osoby, które zrezygnowały z telewizora na rzecz mobilnego sprzętu, docenią zawiasy, które umożliwiają obracanie ekranu o 360°. Laptop z dotykowym ekranem to alternatywa dla standardowych modeli, ułatwiająca pracę w podróży, a podczas przerwy umilająca czas grami.

laptop z wyświetlaczem dotykowym

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz