Dlaczego odchodzisz?

Czy warto kupować pendrive o dużej pojemności?

Przenośna pamięć przydaje się w wielu sytuacjach życiowych. Czasami używana jest do niewielkich plików, innym razem służy jako kopia zapasowa obszernej relacji wideo. Jak wybrać najlepszy model? Czym kierować się przy wyborze? Jaka pojemność jest najlepsza? I wreszcie jakie dodatkowe cechy i funkcje może mieć pendrive?

Parametry techniczne pamięci przenośnej

Wielu konsumentów ma jeden cel. Kupić możliwie jak najbardziej pojemnego pendrive’a za najniższą cenę. Takie podejścia ma niestety sporo wad. Jedną z nich jest awaryjność. W przypadku produktów nieznanych firm, które sprzedawane są w bardzo atrakcyjnych cenach, odsetek awarii jest znacznie większy niż w przypadku produktów renomowanych marek. Dodatkowo opis parametrów technicznych urządzenia nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Na co w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę podczas zakupu pendrive’a?

  • Jakość wykonania obudowy zazwyczaj idzie w parze z jakością całego urządzenia. Pamięć przenośna powinna być wykonana z bardzo twardego plastiku lub aluminium. Solidny korpus chroni delikatną elektronikę. Niektóre modele zabezpieczone są dodatkową gumą, która pełni rolę amortyzatora podczas upadku. Producenci droższych urządzeń podają informację o odporności na wstrząsy, która wyrażona jest w jednostkach G.
  • Drugim istotnym elementem jest pojemność. Pendrive 32 GB, w zależności od jakości, pomieści około 1 800 zdjęć lub około 2 000 utworów muzycznych.  Może być jednak niewystarczający w przypadku np. dużych plików wideo. W takiej sytuacji warto zainwestować w modele o pojemności 64 GB lub 128 GB. Przed zakupem, ceny konkretnych modeli można porównać tutaj: pendrive.
  • Standard szybkości urządzenia to najważniejsza cecha w przypadku częstego przesyłania plików o dużej pojemności. Najtańsze modele wykorzystują interfejs USB 2.0, który teoretycznie pozwala na przesyłanie danych do 60 Mb/s. Nieco droższe egzemplarze 3.0, inaczej nazywane USB 3.1 Gen 1, mogą osiągać nawet 625 Mb/s. Natomiast najnowocześniejsze pendrive’y USB 3.1 Gen 2 charakteryzują się zawrotną prędkością do 1250 Mb/s. Należy jednak pamiętać, że aby w pełni wykorzystać przepustowość konkretnego modelu, trzeba podłączyć go do portu, który również charakteryzuje się wysoką prędkością przesyłu danych. W opisie każdego urządzenia powinny pojawić się dwie informacje dotyczące maksymalnej prędkości zapisu i odczytu. Ta druga zazwyczaj jest nieco wyższa. W przypadku przenoszenia bardzo dużych plików, warto wcześniej je skompresować i kopiować jeden plik w całości.
  • Rozmiar – choć praktycznie wszystkie urządzenia są niewielkie, istnieją również modele mini, które bez problemu można zmieścić w portfelu lub niewielkiej kieszeni.

Pendrive – dodatkowe funkcje

Oprócz parametrów technicznych, należy również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje lub dodatkowe elementy obudowy. Pendrive 64 GB polecany jest fotografom oraz montażystom filmów. W zależności od jakości surowego materiału, może pomieścić do 3 600 zdjęć i 140 minut wideo. Użytecznym rozwiązaniem jest wtyczka, która chowa się wewnątrz urządzenia. Odczepiane zaślepki łatwo zgubić, wówczas do środka pendrive może dostać się kurz i drobiny brudu, które są w stanie uszkodzić urządzenie. Niektóre modele pamięci przenośnej można przypiąć do kluczy lub smyczy. Ta opcja będzie przydatna dla osób, które mają skłonność do gubienia rzeczy.

Pendrive 128 GB skierowany jest do osób, które nagrywają wideo w rozdzielczości 4k lub chcą wykorzystać pamięć przenośną jako kopię zapasową dla dużej bazy danych. Szczególnie w drugim przypadku warto rozważyć zakup modelu z możliwością szyfrowania danych. Każdorazowo, gdy urządzenie zostanie podłączone do portu USB, użytkownik musi wprowadzić hasło. Jeżeli go nie zna, podgląd lub edycja plików jest niemożliwa. Modele z blokadą zapisu danych umożliwiają szyfrowanie dostępu do konkretnych plików lub folderów. Pamięć przenośna, na której znajdują się ważne informacje, powinna być wykonana z aluminium oraz posiadać certyfikat IP świadczący o wodo i pyłoszczelności. Pendrive nie ma elementów ruchomych, dlatego w przypadku solidnej obudowy może bezproblemowo działać nawet kilka lat. Niektórzy producenci udzielają na swoje produkty nawet pięcioletniej gwarancji. W przypadku modeli biznesowych, dłuższy okres gwarancji jest uzasadniony.

Osoby, które na co dzień korzystają z pamięci podręcznej, przeważnie stoją przed dylematem – czy kupić jedno urządzenie o dużej pojemności, czy dwa mniejsze? Praktyka pokazuje, że w większości przypadków druga opcja jest bardziej rozsądna. Jeżeli wszystkie ważne pliki są przechowywane w jednym miejscu, w przypadku zgubienia, zniszczenia lub awarii może okazać się, że raz wykonaną pracę należy wykonać ponownie. Ta kombinacja szczególnie polecana jest fotografom i filmowcom.

W kwestii producentów warto postawić na sprawdzone marki, które od lat produkują sprzęt komputerowy. Choć ich cena może okazać się nieco wyższa od mniej znanych firm, w większości przypadków większy wydatek zwróci się w formie bezawaryjnej pracy urządzenia.

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz