Dlaczego odchodzisz?

Dysk zewnętrzny - jak odciążyć nasz dysk w komputerze ?

1. Współczesność, czyli czas giga?

1.1. Pierwsze kroki - świat kilo.

Dla mnie osobiście pierwsze zetknięcie z techniką komputerową oznaczało obracanie się w świecie kilobajtów. Prawdę mówiąc, myślałem wtedy, że miałem dość wyjątkową okazję zobaczyć prawdziwy komputer, wtedy nazywany domowym (a było to ok. roku 1983, komputerem natomiast był ZX Spectrum). Oczywiście nawet nie przypuszczałem, że za jakieś 15-20 lat komputery będą podstawowym wyposażeniem pracowników prawie każdego szczebla i na prawie każdym stanowisku pracy, narzędziem niezbędnym w pracy uczniów, studentów, nieodzowną pomocą dla seniorów.

W tamtych czasach nośnikiem danych była taśma elektromagnetyczna (w ZX Spectrum - w kasecie magnetofonowej).

1.2. W stronę mega.

Potem pamiętam pięciocalowe dyskietki (niestety kompletnie nie pamiętam jakiej były pojemności). Za to w komputerze IBM, którego używałem dysk twardy miał 10 MB i wymiary mniej więcej: 12 cm wysokości, 10 szerokości i 15 cm długości. Komputer służył głownie jako maszyna do pisania, a edytorem tekstu był program ChiWriter. Systemem był MS-DOS, a managerem plików - Norton Commander.

Aż nagle pojawił się Windows 3.1. i Word 2.0 - zwiastowało to całkowitą zmianę na lata. I nowy napęd - HD 1,4 MB (dyskietka 3,5”). Następne 10 lat upłynęło pod znakiem gromadzenia plików na dyskietkach 1,4 MB. Rysunki, fotografia cyfrowa, dokumenty Worda, Excella, pliki graficzne, muzyczne itp. Jeśli się nie mieściły, często pomagało pakowanie. Gdzieś pod koniec tego 10-ciolecia pojawiły się 100 MB-owe dyskietki z przenośnym napędem ZIP i oczywiście płyty CD. Pierwsze nagrywarki płyt CD były drogie. Nie pamiętam już jak bardzo, ale to był wydatek. Płyt nie dało się wymazać i użyć ponownie, ale mieściło się na nich prawie 700 MB. To było już coś. 

Bo pliki pęczniały - stawały się coraz większe i większe, zawierały coraz więcej informacji, były coraz doskonalsze, coraz lepsza rozdzielczość, ostrość, próbkowanie. 

1.3 Giga-dziś

I tak doszliśmy do teraźniejszości. Dziś w powszechnym użyciu są pliki, do których płynnej obsługi nośniki pamięci powinny mieć objętość liczoną w gigabajtach. Teraźniejszość w stosunku do przeszłości wyróżnia się też mobilnością. Komputery, tablety, smartfony przemierzają razem z nami kilometry. Pokonując przestrzeń, nasze urządzenia ciągle gotowe są do pracy - w zasięgu internetu, chmury danych. Od strony hardware’u - stały się bardziej niezawodne, z lepszymi bateriami, mniej energochłonnymi podzespołami, bardziej wytrzymałe na urazy mechaniczne, wpływ warunków zewnętrznych i … lżejsze.

W giga-teraźniejszości radzimy sobie z przechowywaniem danych głownie przy użyciu pendrive’ów albo dysków przenośnych. Nikt nie kolekcjonuje już dyskietek, albo płyt CD/DVD, bo trzeba było by je wozić w walizkach i przechowywać w szafach.

2. Dysk zewnętrzny - przenośna przestrzeń.

Gdy brakuje nam miejsca w szafie - wymieniamy ją na większą, lub dokupujemy drugą. Z przestrzenią na dysku twardym jest tak samo. Dysk zewnętrzny zapewnia nowe miejsce na pliki, dodatkowo dając możliwość przenoszenia danych, podłączenia do innego komputera i korzystania z plików bez konieczności przenoszenia naszego komputera.

Dyski zewnętrzne najczęściej wykorzystywane są do tworzenia kopii zapasowej danych, które mamy na naszych komputerach, albo do przenoszenia danych z jednego komputera na drugi. Jeśli danych jest bardzo dużo, jeśli nie chcemy albo nie możemy przesłać ich przez internet - dyski zewnętrzne sprawdzają się doskonale. 

Dysk zewnętrzny to po prostu ten sam 3,5 lub 2,5 calowy dysk, jaki mamy w komputerze, tyle, że umieszczony w specjalnej obudowie, umożliwiającej w miarę bezpieczny transport i szybkie podłączenie do komputera. Dyski zewnętrzne mogą być zasilane ze współpracującego z nim komputera lub z dedykowanego zasilacza.

dysk-zewnetrzny

2.1. Rodzaje dysków zewnętrznych 

2.1.1. Dyski HDD

Zewnętrzne dyski twarde HDD to dyski talerzowe, 3,5 lub 2,5 calowe. Tradycyjna technologia zapewnia dużą przestrzeń dyskową za niewygórowaną cenę. Napęd HDD działa z dwoma prędkościami 5400 (trochę cichsze od tych szybszych) lub 7200 (bardziej wydajne od wolniejszych) obr/min. Niestety są to urządzenia delikatne i trzeba uważać, żeby nie uległy uszkodzeniom, na które są podatne. Warto je kupić, jeśli warunki, w jakich dysk zewnętrzny ma pracować nie będą wymuszały zakupienia specjalistycznego, odpornego na uszkodzenia sprzętu.

dysk-zewnetrzny-hdd

2.1.2. Dyski SSD

Jeśli jednak zależy nam na minimalizowaniu ryzyka związanego z eksploatacją zewnętrznego dysku twardego należy rozważyć kupno dysku SSD. To urządzenia wyposażone w pamięć typu flash (bez napędu) - oprócz bezpieczeństwa eksploatacji są znacznie szybsze niż tradycyjne dyski HDD. 

dysk-zewnetrzny-ssd

2.2. Rodzaje interfejsu

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem podłączenia dysku do urządzenia, z którym ma pracować jest złącze USB. Inne, popularne rodzaje interfejsów to Thunderbolt, eSATA lub FireWire. Możemy też znaleźć dyski WiFi, w których połączenie będzie odbywać się bezprzewodowo.

3. Pojemność dysku zewnętrznego

Do tego by dobrać właściwą pojemność dysku, warto zastanowić się do jakich celów potrzebujemy użyć urządzenia. Jeśli potrzebujemy „większego pendrive’a - 320-500 GB może nam wystarczyć. Aby zrobić kopie zapasowe plików z prywatnego komputera, czy nagrywać programy TV, dysk o pojemności 1 TB powinien być optymalny. Większe pojemności - od 2 do 5 TB mogą przydać się do archiwizacji danych z kilku komputerów stacjonarnych i laptopów.

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz