Dlaczego odchodzisz?

Laptop dla gracza - czy koniecznie z wyższej półki?

Współczesne gry są bardzo realistyczne, producenci topowych marek prześcigają się w coraz to lepszym odwzorowywaniu rzeczywistości. Aby móc grać w najnowsze tytuły produkowane przez największe studia na świecie, niezbędny jest odpowiedni komputer. Laptop do gier przeznaczony jest dla osób, które chcą wykorzystywać sprzęt głównie do rozgrywki. Jakie parametry powinien mieć sprzęt gamingowy? Które podzespoły są najbardziej istotne? Jakie dodatkowe funkcje są przydatne dla graczy?

Laptop gamingowy – parametry techniczne

Ta grupa komputerów charakteryzuje się niecodziennym designem. Zazwyczaj ciemna obudowa połączona jest z kontrastującymi elementami, które na pierwszy rzut oka definiują przeznaczenie sprzętu. Wybierając konkretny model, należy zwrócić uwagę m.in. na podzespoły, których praca w bezpośredni i pośredni sposób przekłada się na grafikę i komfort wirtualnych rozgrywek.

  • Laptop skierowany do graczy musi mieć dużą moc obliczeniową. Najważniejszym podzespołem decydującym o jakości grafiki, ilości detali, płynności (czyli ilości klatek na sekundę) jest karta graficzna. Do wyboru są dwie marki: Nvidia Geforce lub AMD. W odróżnieniu od tradycyjnych laptopów, gamingowe modele posiadają dedykowaną kartę graficzną. Aby rozgrywka w rozdzielczości Full HD była płynna, niezbędne jest minimum 4 GB, najlepiej w technologii GDDR5. Najnowsze karty graficzne umożliwiają rozgrywkę w VR, czyli w wirtualnej rzeczywistości. Topowe notebooki posiadają dwie karty sprzężone w jeden, bardzo wydajny układ.
  • Kolejną istotną kwestią jest wybór procesora. Jeżeli użytkownikowi zależy na dobrym stosunku ceny do jakości, powinien wybrać procesory marki Intel opisany jako i5. W przypadku bardziej wymagających graczy, którzy chcą wykorzystać maksymalny potencjał gry, bardziej polecaną grupą są czterordzeniowe procesory i7.
  • Laptop do gier do płynnego działania potrzebuje dużą ilość pamięci operacyjnej RAM. Obecnie absolutne minimum to 8 GB DDR4, którego taktowanie to 2 133 MHz. W przypadku podzespołów starszej generacji, komputer może nie radzić sobie płynnie z wymagającymi grami. Wybierając konkretny model, warto sprawdzić, czy istnieje możliwość dołożenia dodatkowych kości. W przypadku kiedy nie wszystkie sloty są zajęte, wystarczy dokupić taką samą kość RAM, aby zwiększyć wydajność laptopa. Dostępne są również modele z pamięcią operacyjną o taktowaniu 2 400 MHz, które charakteryzują się jeszcze większą wydajnością, jednak kosztują więcej.
  • Półprzewodnikowy dysk SSD nie wpływa na jakość grafiki, niemniej jednak odpowiedzialny jest za szybkie uruchamianie się gry oraz szybsze wczytywanie stanu rozgrywki. Nowoczesne dyski są znacznie wydajniejsze od modeli talerzowych, jednak są też zdecydowanie droższe. Ciekawą opcję jest zakup hybrydy, czyli laptopa z dwoma dyskami SSD i HDD. Na pierwszym zainstalowany jest system operacyjny oraz najczęściej używane aplikacje i gry, na drugim natomiast reszta plików, która używana jest sporadycznie. W przypadku pamięci SSD, minimalna zalecana pojemność to 240 GB, w przypadku mniejszych wartości, dysk szybko może się zapełnić.

Laptop gamingowy powinien być wyposażony w wysokiej jakości matrycę. Podczas zakupu, najważniejsze trzy parametry ekranu to: rozdzielczość, przekątna oraz rodzaj powłoki. W kwestii pierwszego parametru absolutne minimum to 1920 x 1080, czyli Full HD. Bardziej wymagający gracze powinni zainwestować w matrycę 4k o rozdzielczości 3840 x 2160. Warto jednak pamiętać, że rozgrywka w 4k wymaga karty graficznej oraz pamięci operacyjnej RAM z najwyższej półki. Kolejną kwestią jest przekątna ekranu. W przypadku gdy laptop będzie używany głównie w domu, warto zainwestować w modele z matrycą 17,3” lub 18,4”. Jeżeli sprzęt będzie często przewożony, lepszym wyborem będą egzemplarze z ekranem 15”. Najlepszym wyborem dla graczy będzie matryca z powłoką matową, która umożliwia bezproblemowe korzystanie z laptopa w każdych warunkach oświetleniowych. Laptopy we wszystkich przekątnych, dostępne są tutaj: laptop-do-gier.

Laptop dla gracza – dodatkowe funkcje i wyposażenie

Oprócz wydajnych podzespołów, laptopy gamingowe charakteryzują się również nieco większą obudową. Wynika to z potężnego układu chłodzenia, który jest niezbędny do prawidłowego działania sprzętów tego typu. Kolejną istotną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę, jest ilość portów. Laptop powinien mieć złącza USB 3.0 oraz USB typu C. Są to podstawowe wejścia, za pośrednictwem których można podłączyć akcesoria takie jak klawiatura i myszka. Kolejny ważne porty to: HDMI oraz Display Port, za pomocą których można podłączyć do laptopa telewizor, monitor lub projektor. Interfejsy internetowe, czyli Lan i wi-fi umożliwiają stabilną rozgrywkę w sieci. Warto, aby laptop obsługiwał technologię dźwięku 5.1.

Jedną z najważniejszych rzeczy dla graczy jest klawiatura. Jak wybrać najlepszą?

  • Klawiatura gamingowa musi być podświetlana. Dodatkowo warto, aby komputer umożliwiał sterowanie kolorem i natężeniem światła.
  • Kolejną kwestią jest wodoodporność i rodzaj umiejscowienia klawiszy. Bardzo popularne są modele wyspowe, które znacząco obniżają ryzyko wciśnięcia niechcianego klawisza.

W sklepach internetowych dostępne są bardzo drogie modele skierowany dla graczy. Należy jednak pamiętać, że aby uruchomić wielkość gier na standardowych ustawieniach, wystarczy egzemplarz ze średniej półki, który w razie potrzeby można rozbudować np. o pamięć operacyjną RAM.

Dodaj komentarz