Dlaczego odchodzisz?

Teraz albo nigdy – wybieramy się na łyżwy

Jazda na łyżwach z pozoru wygląda na niezbyt męczący sport. W praktyce jednak wymaga dobrej kondycji fizycznej, stabilizacji oraz zachowania równowagi. Częste odwiedzanie lodowiska sprzyja zwiększeniu wydolności oddechowej oraz pomaga osobom będącym na diecie, zrzucić zbędne kilogramy. Kiedy warto kupić łyżwy? Wszystko zależy od ilości wizyt na lodowisku. Drugą ważną kwestią jest rodzaj łyżew, który uzależniony jest od stopnia zaawansowania użytkowania oraz preferowanego stylu jazdy. Zatem, który model jest najlepszy?

Łyżwy – podstawowy podział

Udając się pierwszy raz na lodowisko, ludzie zazwyczaj korzystają z wypożyczalni. Większość z nich oferuje łyżwy hokejowe, warto więc zacząć od nich. Czym różnią się od modeli figurowych?

  • Łyżwy hokejowe skierowane są do amatorów szybkiej jazdy. Zbudowane są z wytrzymałego plastiku, który chroni i usztywnia kostkę. Wewnątrz znajduje się syntetyczna pianka, zapewniająca komfort użytkowania. Tego typu modele mają zdecydowanie krótszą płozę, która umożliwia agresywną jazdę z dużą ilością zwrotów. Te cechy sprawiły, że wykorzystywane są przez graczy hokejowych podczas meczów i treningów.
  • Łyżwy figurowe zazwyczaj są dłuższe i cieńsze niż hokejówki. Najbardziej charakterystyczną cechą są ząbki, które zlokalizowane są w przedniej części płozy. Taka budowa pozwala na wykonywanie skomplikowanych figur łyżwiarskich takich jak mondo, piruet i podskoki kopane.
  • Panczeny wykorzystywane są przez profesjonalistów w łyżwiarstwie szybkim. Dzięki długiej płozie zawodnicy mogą osiągać duże prędkości.

Jaki rodzaj wybrać dla początkujących? Większość osób zaczyna naukę od łyżew hokejowych. Największą przeszkodą  podczas pierwszych wizyt na lodowisku jest utrzymanie równowagi. Zakrzywione płozy wymuszają pozycję lekko pochyloną do przodu. Kolejnym trudnym elementem do opanowania jest hamowanie, dlatego na początku nie należy zbytnio się rozpędzać. Jeżeli wypożyczalnia oferuje również łyżwy figurowe, warto je przetestować. Być może ten rodzaj będzie dla nas bardziej odpowiedni.

Na co zwracać uwagę kupując łyżwy?

Jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiedni rozmiar. Zamawiając łyżwy przez Internet, np. tutaj: lyzwy, należy dokładnie zmierzyć stopę. Warto obrysować ją stojąc na kartce papieru i dodać 1 cm. Źle dobrany rozmiar uniemożliwia komfortową jazdę i może być przyczyną kontuzji. W przypadku łyżew hokejowych, należy sprawdzić jakość i solidność zapięć. Klamry powinny być wykonane z grubego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne plastiku. W przypadku uszkodzenia zapięcia, dalsza jazda może doprowadzić do kontuzji. Wnętrze buta musi być wyścielone wysokiej jakości materiałem. Droższe modele mają termoizolacyjną wyściółkę, która chroni stopy przed odmrożeniami oraz odprowadza wilgoć. Pancerz łyżew hokejowych musi być wykonany z solidnego, grubego plastiku.

Łyżwy figurowe można podzielić na dwa rodzaje – skórzane oraz syntetyczne. Pierwsza opcja jest nieco droższa, jednak gwarantuje więcej korzyści. Po pierwsze naturalne tworzywo lepiej dopasowuje się do stopy. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku nowych łyżew, kilka pierwszych wizyt na lodowisku przebiega pod znakiem dopasowywania buta do kształtu stopy. Na początku skóra jest twarda i mało elastyczne, jednak po kilku lub kilkunastu godzinach użytkowania dyskomfort zniknie. Kolejną zaletą naturalnej skóry jest lepsza cyrkulacja powietrza i odprowadzanie wilgoci. Warto zatem wybierać modele wykonane ze skóry naturalnej, gdyż są bardziej komfortowe oraz długowieczne. Łyżwy figurowe powinny mieć przykręcane płozy oraz usztywnioną cholewkę, która zapewnia lepszą stabilizację. Należy również zwrócić uwagę na sznurówki. Powinny być solidne i grube, wykonane z wytrzymałych materiałów.

Jak dbać o łyżwy?

Najważniejszą zasadą jest używanie łyżew wyłącznie na lodzie. W przypadku gdy trzeba przejść kilka metrów do lodowiska, należy stosować specjalne nakładki, które chronią płozy przed wygięciem oraz wyszczerbieniem. Zarówno w przypadku łyżew figurowych, jak i hokejowych, ważne jest regularne ostrzenie płóz. Należy to robić co 10 godzin jazdy. Po każdej wizycie na lodowisku łyżwy trzeba dokładnie wysuszyć. W tym celu należy wyjąć wkładkę lub całkowicie je rozsznurować. Nie wolno kłaść skórzanych łyżew figurowych na rozgrzany kaloryfer. Należy je suszyć w temperaturze pokojowej. W przypadku dłuższej przerwy, warto posmarować płozę środkiem zapobiegającym korozji. Należy również kontrolować zapięcia, które zawsze powinny być czyste.

Kiedy warto kupić łyżwy?

Uczęszczając na lodowisko, zazwyczaj trzeba uiścić dwie opłaty – za wejście oraz wypożyczenie sprzętu. W przypadku gdy ślizganie na lodzie odbywa się przynajmniej dwa razy w tygodniu, warto rozważyć zakup łyżew, gdyż może się okazać, że wydane pieniądze zwrócą się w ciągu jednego sezonu. Należy pamiętać, że jazda na łyżwach może doprowadzić do bolesnych kontuzji. Aby podnieść bezpieczeństwo, należy używać kasku oraz ochraniaczy na łokcie i kolana. Jest to szczególnie istotne gdy naukę rozpoczynają dzieci.

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz