Dlaczego odchodzisz?

Czy warto inwestować w poziomicę laserową?

Poziomice są niezwykle przydatnymi narzędziami podczas wszelakich prac budowlanych. Aby uzyskać równe płaszczyzny i kąty, niezbędne jest stosowanie narzędzi pomiarowych. Poziomica laserowa jest dokładniejsza niż jej tradycyjna odpowiedniczka. Kiedy warto zainwestować w elektroniczne urządzenie? Jakie są podstawowe różnice pomiędzy nowoczesnymi a tradycyjnymi modelami?

Poziomica laserowa – informacje techniczne

Poziomica służy do prac na płaszczyznach, zarówno pionowych, jak i poziomych. Jest niezastąpiona kiedy trzeba prosto powiesić regał lub półkę. Tradycyjna poziomica wykorzystuje grawitację ziemską. W obudowie zlokalizowana jest jedna, dwie lub kilka libelli, czyli niewielkich pojemników z cieczą i pęcherzykiem powietrza. Tego typu sprzęty są przeznaczone do nieskomplikowanych prac domowych. Urządzenie laserowe jest bardziej komfortowe w użytkowaniu. Wystarczy ustawić je na statywie i po włączeniu laser wyznaczy idealnie proste linie.

Poziomica laserowa do prostych zastosowań domowych może mieć jedną wiązkę lasera. Wystarczający zasięg to 10 m. Stopień dokładności tego typu urządzeń waha się od +/- 0,3 mm/m  do +/- 0,8 mm/m. Bardziej zaawansowane modele, których zasięg wynosi nawet 50 m, przeznaczone są m.in. dla glazurników.

Wady i zalety poziomicy laserowej i tradycyjnej

Popularność tradycyjnych modeli wynika m.in. z niskiej ceny, choć długie markowe egzemplarze wcale nie są tanie. Czym w praktyce różnią się od siebie dwa modele?

  • Dokładność egzemplarzy tradycyjnych to na ogół 0,5 mm/m. Warto zaznaczyć, że maksymalna dokładność konkretnego modelu odnosi się do libelli znajdującej się na najdłuższej krawędzi. Reszta pojemników może służyć jedynie jako pomoc. Nie powinny być wykorzystywane do precyzyjnych pomiarów.
  • Z racji swojej budowy, tradycyjne modele mogą być wykorzystywane wyłącznie na jednej płaszczyźnie. Podstawowa poziomica laserowa również oferuje jedną wiązkę lasera, a co za tym idzie jedną płaszczyznę. Dostępne są również modele krzyżowe, dzięki którym można określić kilka płaszczyzn pod różnymi kątami.
  • Podstawową różnicą jest odległość. Tradycyjna poziomica ma długość około 1,5 metra. Oczywiście, w sklepach internetowych można kupić dłuższe modele, jednak w praktyce są one bardzo nieporęczne, szczególnie w zastosowaniach domowych. Poziomica laserowa pozwala na wyznaczenie poziomu nawet do kilkunastu metrów.
  • Kolejną kwestią jest wygoda użytkowania. Nie zawsze mamy swobodny dostęp do płaszczyzny. W niektórych miejscach operowanie nawet krótką poziomicą tradycyjną, może być bardzo utrudnione. W takim wypadku lepiej sprawdzają się modele laserowe na statywie. W przypadku układania płytek, najlepszym rozwiązaniem będą modele samopoziomujące, wyposażone w tryb pracy ciągłej. W porównaniu do klasycznych poziomic, znacząco przyspieszają cały proces.
  • Poziomica klasyczna zazwyczaj wykonana jest z aluminium lub stopu. Jest trwała i odporna na drobne upadki. W przypadku modeli elektronicznych, szczególnie samopoziomujących, solidność wykonania zależy w dużej mierze od producenta. Niemniej jednak są to urządzenia, które są stosunkowo mało odporne na upadki.

Na co zwracać uwagę przy wyborze poziomicy laserowej?

Szukając wszechstronnego urządzenia, warto wziąć pod uwagę modele wyposażone w dalmierz. Opcje wyznaczania poziomu i odległości są od siebie niezależne. W przypadku gdy potrzebne są oba urządzenia, warto kupić jedno, które zapewnia wszystkie niezbędne funkcje. Kolejną kwestią przydatną podczas remontu lub budowy jest uchwyt ścienny, który może zastąpić statyw. Niektórzy producenci dodają go do swoich urządzeń. Warto, aby uchwyt posiadał wkładkę magnetyczną, która umożliwia szybki montaż na elementach metalowych

Aby sprzęt posłużył jak najdłużej, powinien mieć certyfikat ochrony IP, świadczący o stopniu ochrony przed wodą oraz pyłem. Największą ochronę zapewniają modele oznaczone jako IP 68. Egzemplarze, które oferują kilka wiązek lasera, powinny mieć możliwość selektywnego wyłączenia. W ten sposób ogranicza się pobór energii. Poziomica laserowa powinna być wyposażona w solidne pudło transportowe. W praktyce, sprzęt przez większość czasu czeka na użycie, dlatego musi być odpowiednio zabezpieczony. Najlepsze są dedykowany kufry, które zapobiegają przemieszczaniu się urządzenia podczas przewozu.

Kompensator to system kilku pryzmatów, dzięki którym możliwe jest wypoziomowanie sprzętu. W przypadku gdy poziomica nie stoi prosto, informuje o tym poprzez sygnał dźwiękowy. W przypadku włączenia blokady kompensatora, sprzęt nie wysyła sygnałów, a użytkownik jest w stanie wyznaczyć zakrzywione linie.

Kupując precyzyjny sprzęt, warto postawić na sprawdzone marki, które specjalizują się w produkcji sprzętu budowlanego od wielu lat. Wybór pomiędzy poziomicą laserową a klasyczną jest uzależniony od rodzaju prac, do których będą wykorzystywane. W przypadku nieskomplikowanych, domowych czynności w zupełności wystarczy klasyczny sprzęt. Warto jednak zastanowić się nad jego długością, która w bezpośredni sposób przekłada się na komfort pracy. Modele cyfrowe, używane są przez zaawansowanych użytkowników, którzy wymagają bardzo precyzyjnych pomiarów.

Oceń artykuł:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz