Dlaczego odchodzisz?

 • Małgorzata Krzystała
 • Kategoria: elektronika

Wybieramy drukarkę

Wybieramy drukarkę

Drukarka to niezwykle przydatne urządzenie, zarówno w biurze, jak i w domu. Podstawowy podział urządzeń wynika m.in. z technologii druku. Drukarka atramentowa pokrywa papier tuszem, natomiast drukarka laserowa wykorzystuje specjalny proszek. Który model jest lepszy? Wszystko zależy od sposobu użytkowania oraz intensywność eksploatacji urządzenia. Jakie są najważniejsze wady oraz zalety obu drukarek?

Drukarka atramentowa – podstawowe informacje

Działanie drukarki wykorzystującej tusz nie jest skomplikowane. Głowica oraz pojemniki z tuszem umieszczone są na ruchomym elemencie, który przesuwa się wzdłuż krótszego boku kartki. Głowica wypuszcza krople tuszu, które tworzą kolejną linię. Gdy głowica z pojemnikami na tusze zakończy ruch wzdłuż krótszego boku, przesuwa się wzdłuż kartki, tworząc dalszą część wydruku. Podstawowe modele wyposażone są w dwa pojemniki z tuszem – jeden kolorowy, drugi czarny.  Jakie są najistotniejsze wady oraz zalety tego typu urządzenia?

 • Drukarka atramentowa, a w szczególności podstawowy model, jest stosunkowo tania w zakupie.  Zazwyczaj są to niewielkie urządzenia, które idealnie pasują do małych pokoi.
 • Modele atramentowe są ciche i nie wymagają rozgrzania przed pierwszym użyciem. Wystarczy włączyć urządzenie, które od razu jest gotowe do pracy.
 • W sklepach dostępne są zarówno modele monochromatyczne, jak i kolorowe.
 • Drukarka atramentowa, w zależności od modelu i producenta, ma średnią lub dobrą jakość wydruku, w porównaniu do modeli laserowych.
 • Szybkość drukowania, szczególnie w przypadku kolorowych zdjęć, które wypełniają większość kartki A4, pozostawia wiele do życzenia. Podstawowe modele oferują od 4 do 10 stron wydruku na minutę i przeznaczone są do użytku domowego.
 • Jest zdecydowanie mniej wydajna od wersji laserowej, przez co koszty utrzymania sprzętu są wyższe.

Jakie dodatkowe funkcje może mieć drukarka atramentowa? Aby ograniczyć ilość kabli i przewodów, należy rozważyć zakup modelu z modułem Wi-Fi. Bezprzewodowe połączenie z komputerem pozwala na umiejscowienie drukarki w innym pomieszczeniu. Warto jednak posiadać tradycyjny przewód, który okaże się niezastąpiony podczas awarii modemu lub przerwach w dostawie Internetu. Kolejną kwestią jest skaner oraz ksero. Modele typu All-in-One są niezwykle popularne m.in. ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Warto zastanowić się nad zakupem wielofunkcyjnego urządzenia, które łączy cechy 3 sprzętów jednym.

W codziennej eksploatacji drukarki atramentowej, jednym z najważniejszych aspektów są koszty zużycia. Przed zakupem konkretnego modelu, należy sprawdzić w jakiej cenie są kartridże oraz co najważniejsze, jaką mają wydajność. Warto pamiętać, że producenci podają ten parametr przy 5% pokryciu strony. W przypadku większej zajętości kartki, liczba wydrukowanych stron będzie mniejsza od tej deklarowanej przez producenta.

Drukarka laserowa – podstawowe informacje

Jednym z najważniejszych podzespołów w drukarce laserowej jest bęben, który na początku jest naładowany dodatnio. W momencie, gdy bęben zaczyna się obracać, emitowana jest wiązka lasera, która rozładowuje określone punkty na bębnie. Te punkty zmieniają ładunek na ujemny – tak w dużym uproszczeniu drukarka laserowa wykonuje szkic obrazu. Kolejnym krokiem jest dostarczenie czarnego proszku, który naładowany jest dodatnio, dzięki czemu przywiera do ujemnie naładowanych obszarów, znajdujących się na bębnie drukarki. W momencie gdy toner zostanie naniesiony na papier, kartka zostaje wystawiona na działanie lampy, a następnie przetransportowana do dwóch rolek, które są rozgrzane do 300° C. W ten sposób obraz zostaje utrwalony. Jakie są podstawowe wady i zalety drukarki laserowej?

 • Najważniejszą zaletą tego typu sprzętu jest niski koszt wydruku jednej strony. W zależności od pokrycia i rozdzielczości druku, niektóre tonery wystarczają na kilka tysięcy wydruków.
 • Modele laserowe są zdecydowanie szybsze od atramentowych, dlatego są szczególnie polecane do dużych firm, w których z drukarki korzysta wiele osób.
 • Na korzyść drukarek laserowych przemawia również jakość wydruku, która w większości przypadków jest lepsza niż w drukarkach atramentowych.
 • Drukarka laserowa jest zazwyczaj droższa od atramentowej. Jednak w przypadku intensywnej eksploatacji różnica w cenie szybko się zwróci.
 • Urządzenia laserowe są zazwyczaj większe od modeli atramentowych. Podczas pierwszego włączenia potrzebują kilku chwil na nagrzanie.

Drukarka kolorowa jest zazwyczaj droższa od laserowych modeli monochromatycznych. Tak samo, jak w przypadku drukarek wykorzystujących tusz, dostępne są wersje All-in-One. W przypadku profesjonalnych modeli biurowych, standardem jest moduł Wi-Fi oraz dotykowy wyświetlacz, który ułatwia korzystanie ze sprzętu. W kwestii jakości wydruku, warto zwrócić uwagę na parametr określany mianem dpi. Jego minimalna wartość powinna wynosić 300, natomiast w modelach średnio-półkowych minimum 600.

Osoby lub firmy, które zamierzają intensywnie eksploatować sprzęt, powinny rozglądać się za drukarkami laserowymi. Natomiast domowi użytkownicy, którzy drukują raz lub dwa razy w tygodniu, powinni wybrać sprzęt atramentowy. Szeroki wybór modeli w atrakcyjnych cenach znajduje się

pod tym linkiem: https://vendoria.pl/filtry/drukarka-s136316.

Dodaj komentarz