Dlaczego odchodzisz?

  • Małgorzata Krzystała
  • Kategoria: dziecko

Wybieramy sanki dla dzieci

Wybieramy sanki dla dzieci

Jazda na sankach to jedna z najpopularniejszych zimowych atrakcji dla dzieci w każdym wieku. Maluchy czekają cały rok na pierwsze opady śniegu. Do niedawna sanki nie różniły się zbytnio budową oraz przeznaczeniem. Obecnie producenci modyfikują sprzęt tak, aby jazda sprawiała jeszcze więcej radości i przede wszystkim była bezpieczna. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze sanek? Czym powinien charakteryzować się produkt, który będzie służył przez kilka sezonów?

Sanki dla dzieci – rodzaje i przeznaczenie

Początkowo wybór sanek był mocno ograniczony. Większość modeli wykonana była z drewna, natomiast do płóz przymocowany był metal. Obecnie sanki można podzielić m.in. ze względu na przeznaczenie.

  • Wyróżniamy modele, które idealnie nadają się do ciągnięcia po mocno ubitym śniegu. Zazwyczaj są to sanki drewniane ze spłaszczonymi płozami, których szerokość waha się  od 2 do 3 cm. Taka konstrukcja jest stabilna i minimalizuje ryzyko upadku. Warto wybierać egzemplarze wyposażone w podparcie dla nóg, które podnosi komfort jazdy i ogranicza możliwość przypadkowego hamowania. Tego rodzaju modele wyposażone są w sznurek do ciągnięcia lub drewniany stelaż umiejscowiony na końcu konstrukcji.
  • Sanki przeznaczone do zjeżdżania z górki mają płozy przypominające rurki. Taka konstrukcja ogranicza możliwość upadku. Płozy z przodu powinny być zakrzywione ku górze, dzięki czemu możliwe jest pokonywanie górek podczas zjazdu. Sanki muszą cechować się lekką i wytrzymałą konstrukcją, która zapewnia maksymalne bezpieczeństwo.
  • Modele uniwersalne sprawdzą się zarówno w przypadku zjazdów z górki, jak i ciągnięcia po śniegu. Aby uchronić dziecko przed niespodziewanym upadkiem, warto kupić sanki z oparciem, które ze względu na stabilność, polecane są dla młodszych dzieci.

Jakie dodatkowe elementy mogą posiadać sanki? Szczególnie w przypadku plastikowych modeli, producenci dodają kilka ciekawych rozwiązań takich jak hamulce, które działają na zasadzie dźwigni. Umiejscowione są z obu stron, w przypadku zbyt szybkiej jazdy, użytkownik pociąga za obie rączki, aby zmniejszyć prędkość zjazdu. Hamulce znacząco zwiększają bezpieczeństwo użytkownika. Sanki plastikowe mogą być również wyposażone w kierownicę, dzięki której dziecko może samodzielnie wybierać kierunek. Koło sterujące szczególnie przydaje się podczas niezbyt stromych zjazdów. Sanki z kierownicą często wyposażone są w troczki mocujące, do których użytkownik może przypiąć rękawiczki lub czapkę. W przypadku młodszych dzieci, warto zainwestować w modele z pasami bezpieczeństwa, które ograniczają ryzyko wypadnięcia malucha z sanek.

Podczas szczególnie dużych mrozów, warto rozważyć zakup sanek z ocieplaczem, który ochroni dziecko przed zimnem i wiatrem. Ocieplacz powinien być wykonany z naturalnych tkanin takich jak skóra oraz wełna.

Sanki – jak sprawdzić jakość wykonania?

Na co zwrócić uwagę kupując konkretny model sanek? Jakie cechy wpływają na długowieczność produktu?

  • Sanki drewniane powinny być wykonane z drewna dębowego lub bukowego. Modele sosnowe, choć charakteryzują się nieco niższą ceną, są mniej wytrzymałe. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest jakość drewnianych elementów. Całe sanki powinny być wykonane z litego drewna. Daje to gwarancję, że będą służyły przez następne kilka sezonów. Na płozach powinien znaleźć się kawałek solidnego metalu, który zmniejsza tarcie oraz wzmacnia całą konstrukcję.
  • Nowoczesne sanki plastikowe muszą być wykonane z tworzywa najwyższej jakości. Warto rozglądać się za modelami oznaczonymi jako HDPE, do produkcji których użyto plastiku o dużej gęstości i wytrzymałości.
  • W przypadku dodatkowych elementów, takich jak oparcie, stelaż, hamulce, sznurek oraz pasy bezpieczeństwa, również należy sprawdzić ich jakość. Wszystkie dodatki powinny być solidne i trwałe.

Sanki dla starszych dzieci

Zarówno w przypadku starszych dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, warto zastanowić się nad zakupem sanek wykonanych z metalu. Takie modele są zdecydowanie cięższe od drewnianych lub plastikowych egzemplarzy, dlatego nie są polecane dla małych dzieci. Sanki metalowe muszą być odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Należy sprawdzić, czy zostały pomalowane farbą odporną na rdzę. Kolejną kwestią są płozy. Warto wybierać modele, które w tym miejscu są dodatkowo wzmocnione. Metal jest bardzo wytrzymały, jednak gdy będzie zbyt cienki, istnieje ryzyko, że w płozach pojawią się dziury. W takim wypadku sanki mogą same hamować.

Aby jeszcze bardziej umilić beztroską zabawę na śniegu, warto pomyśleć o zakupie sanek dwuosobowych. Takie modele mają przynajmniej dwie zalety. Z jednej strony rodzic może wspólnie bawić się z dzieckiem. Z drugiej zaś ma kontrolę i w razie niebezpiecznej sytuacji możliwość szybkiej reakcji.

W przypadku najmłodszych dzieci, najlepszym wyborem będą modele wyposażone w oparcie oraz pasy bezpieczeństwa. Nieco starsze z pewnością będą zadowolone z egzemplarzy z hamulcami oraz kierownicą. Natomiast młodzież oraz dorośli docenią zalety metalowych modeli. Aby porównać ceny sanek, warto odwiedzić stronę: https://vendoria.pl/filtry/sanki-s111791.

Dodaj komentarz