Dlaczego odchodzisz?

  • Małgorzata Krzystała
  • Kategoria: poradnik

Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy Internetu?

Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy Internetu?

 

Korzystanie z Internetu jest codzienną rutyną wielu osób, w drodze do pracy, szkoły lub w wolnym czasie. Użytkownicy przeglądają social media, czytają artykuły poradnikowe i oglądają filmy. Popularne platformy z serialami umożliwiają oglądanie produkcji, które nie są dostępne w telewizji. W jaki sposób wybrać najlepszego dostawcę Internetu? Jakie są najczęstsze dodatkowe opłaty?

 

Dostawca Internetu – podstawowe informacje

 

Porównując oferty firm, należy zwracać uwagę nie tylko na cenę usługi, ale również dodatkowe opłaty, które w zależności od dostawcy, mogą się bardzo różnić. Wynajmując mieszkanie lub pokój, otrzymujemy egzemplarz umowy, który może być wymagany przez niektórych dostawców Internetu. Jak krok po kroku wybrać najlepszą ofertę?

 

  • Pierwszą rzeczą jest sprawdzenie dostępności, czyli ile firm posiada infrastrukturę (całe okablowanie) w budynku. Jeżeli w danym mieście lub na wsi konkretny dostawca Internetu ma najniższą cenę za usługę, nie oznacza to, że wszyscy mogą skorzystać z jego świadczeń. Aby to sprawdzić, należy zadzwonić na infolinię i dowiedzieć się, czy firma świadczy usługi w konkretnym budynku.

 

  • Kolejnym krokiem jest porównanie ceny. Najlepszym sposobem będzie wykonanie telefonu do wszystkich firm, które świadczą usługi w budynku (zazwyczaj jest ich maksymalnie kilka), pytając o miesięczną opłatę za Internet. Ważne, aby doprecyzować czy jest ona stała, czy zmienna. Jeżeli się zmienia, należy zapytać po jakim okresie i jeżeli wzrasta, to do jakiego poziomu.

 

  • Kolejną kwestią jest opłata początkowa, nazywana również opłatą podłączeniową. Jest to jednorazowy koszt, który nabywca usługi ponosi podczas pierwszego podłączenia. W przypadku gdy w mieszkaniu lub pokoju jest zainstalowane gniazdo internetowe, pierwsze podłączenie polega jedynie na wysłaniu sygnału pod konkretny adres. Natomiast jeżeli gniazda nie ma, dostawa Internetu wysyła ekipę montażystów, którzy wykonują podłączenie. W przypadku bloków lub kamienic, proces zazwyczaj wygląda następująco – montażyści wyprowadzają przewód z klatki schodowej, najczęściej jest światłowód lub rzadziej spotykana miedziana wiązka. Następnie muszą przewiercić się do mieszkania i zamontować niewielkie białe gniazdko. W przypadku wynajmowanych mieszkań oraz pokoi, warto poinformować właściciela o zamiarze przeprowadzenia drobnych prac. Wysokość opłaty za podłączenie najczęściej uzależniona jest od długości trwania umowy, rodzaju pakietu oraz firmy świadczącej usługi. Cena może wahać się od symbolicznej złotówki, do nawet kilkuset złotych.

 

  • Kolejnym ważnym czynnikiem jest długość umowy. Najlepszą możliwą opcją jest umowa na czas nieokreślony, z 30-dniowym okresem wypowiedzenia. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli plany zawodowe lub mieszkaniowe ulegną zmianie, np. 3 miesiące po podpisaniu umowy, wystarczy złożyć pisemne wypowiedzenie, zgodne ze wszystkimi wytycznymi zawartymi w umowie (kopię wypowiedzenia należy zachować). Dostawca Internetu, w przypadku uregulowania wszystkich należności na czas, nie pobierze żadnych dodatkowych opłat. Niestety nie wszyscy usługodawcy oferują takie rozwiązanie. Kolejną opcją jest umowa na czas określony. W tej sytuacji zasada jest prosta, im krótsza, tym lepsza. W przypadku umów długoterminowych, miesięczna opłata za Internet zazwyczaj jest najniższa. Jednak nie zawsze to rozwiązanie jest najlepsze. Niekiedy warto dopłacić kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych miesięcznie i nie wiązać się z konkretnym operatorem przez 24 miesiące. Tym bardziej, że niektóre firmy przewidują wysokie kary za wcześniejsze zerwanie umowy. O ten zapis w umowie również należy zapytać konsultanta.

 

  • Wybierając ofertę, należy dowiedzieć się, jaki jest przewidywany czas podłączenia Internetu, w większości przypadków jest to kilka dni.

 

  • Niektóre firmy, w ramach świadczonych usług, wypożyczają router Wi-Fi, który pozwala na bezprzewodowe podłączenie wielu urządzeń.

 

Parametry techniczne Internetu

 

Jak szybki powinien być Internet? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Dostawcy Internetu najczęściej korzystają ze światłowodów, które zapewniają szybki przesył danych. Przeglądając oferty, należy zwrócić uwagę na dwa parametry:

 

  • download, czyli maksymalną prędkość pobierania plików. Szybki transfer przydatny jest dla osób, które pobierają duże pliki.
  • upload, czyli maksymalną prędkość wysyłania. Ten parametr jest szczególnie istotny dla użytkowników, którym zależy na szybkim wysyłaniu dużych plików.

 

Należy jednak pamiętać, aby nie traktować dosłownie informacji dotyczących prędkości Internetu. Firmy zazwyczaj reklamują swoje usługi hasłem „Internet do 300 Mb/s”, w praktyce jest to maksymalna prędkość, która zależna jest od wielu czynników i bardzo rzadko udaje się ją osiągnąć.

 

Osoby, które przeglądają strony internetowe, odbierają i wysyłają maile lub rozmawiają z bliskimi przez komunikatory, nie muszą inwestować w bardzo szybkie łącze. 20 Mb/s jest w zupełności wystarczającą prędkością, aby sprawnie korzystać z Internetu na co dzień.

 

Dodaj komentarz