Dlaczego odchodzisz?

Czy warto decydować się na płatną telewizję?

Czy warto decydować się na płatną telewizję?

W Polsce około 65% osób deklaruje, że ogląda telewizję każdego dnia. Z kolei zdecydowana większość młodzieży do lat 18 korzysta głównie z Internetu. Telewizja naziemna oferuje podstawowe kanały bezpłatnie, wystarczy posiadać tuner oraz antenę. Płatna telewizja zapewnia odbiór obrazu oraz dźwięku w znacznie lepszej jakości. Dodatkowo pakiet programów jest nieporównywalnie większy niż w standardowej ofercie telewizji naziemnej.

Płatna telewizja satelitarna – podstawowe informacje

Aby korzystać z telewizji satelitarnej, należy posiadać antenę oraz tuner, który łączy się  z telewizorem. Zasadniczo sygnał można podzielić na dwa rodzaje:

  • kanały FTA, czyli free to air są bezpłatne i niekodowane. Można odbierać je za darmo. Niestety ich ilość ogranicza się zaledwie do kilku.
  • aby odbierać kanały szyfrowane, należy posiadać dekoder i specjalną kartę. Liczba odkodowanych kanałów jest zależna od umowy z operatorem. Wyróżnia się pakiety tematyczne takie jak: sportowe, przyrodnicze, serialowe, filmowe oraz pakiety przeznaczone dla widzów pełnoletnich.

Kiedy warto zdecydować się na płatną telewizję?

W zależności od operatora oraz umowy, pakiet telewizyjny może kosztować od kilkunastu do kilkuset złotych. Osoby które długo pracują, często wyjeżdżają i spędzają czas wolny poza domem, nie skorzystają z bogatej oferty płatnej telewizji w takim stopniu jak domatorzy. Kiedy warto ponosić dodatkowe koszty?

  • Osoby które wynajmują mieszkanie krótkoterminowo powinni unikać wiążących umów. Płatna telewizja polecana jest osobom, które mają ustabilizowaną sytuację mieszkaniową.
  • W przypadku telewizji naziemnej transmitowane są wyłącznie najważniejsze wydarzenia sportowe. Fani żużlu, koszykówki, piłki nożnej, siatkówki i tenisa ziemnego zazwyczaj decydują się na rozbudowane pakiety płatnej telewizji satelitarnej. Wówczas widzowie mają dostęp do kanałów, które transmitują większość wydarzeń sportowych w kraju i na świecie.
  • Kolejną grupą osób, która decyduje się na płatną opcję są fani seriali, szczególnie zagranicznych. Podstawowy pakiet telewizji naziemnej ogranicza się wyłącznie do kilku kanałów, na których można oglądać w większości krajowe produkcje. Osoby które chcą na bieżąco śledzić poczynania bohaterów amerykańskich, brytyjskich czy niemieckich produkcji, wykupują pakiet telewizji, który umożliwia dostęp do większości kanałów z serialami.
  • Płatna telewizja daje dostęp m.in. do kanałów filmowych. Fani kina akcji, sensacji, dramatu lub horroru mają okazję oglądać nowe produkcje, które jeszcze niedawno pokazywane były w kinach.
  • Miłośnicy kanałów przyrodniczych, w przypadku bezpłatnej telewizji naziemnej, mogą oglądać swoje ulubione programy jedynie o określonej godzinie. Pakiet przyrodniczy, w przypadku telewizji satelitarnej, zawiera większość kanałów poświęconych zwierzętom, podróżom oraz środowisku naturalnemu. Widz może o każdej porze dnia włączyć interesujący go kanał i dowiedzieć się wielu informacji.

Zalety płatnej telewizji

W przypadku telewizji satelitarnej, oferta kanałów tematycznych jest zdecydowanie większa niż oferta telewizji naziemnej. Widzowie mający dostęp to interesujących kanałów mogą zgłębiać swoją wiedzę z zakresu historii, malarstwa, przyrody, motoryzacji, a nawet kosmosu. Dodatkowo jakość dźwięku i obrazu jest znacznie lepsza niż w przypadku wersji naziemnej. Aby w pełni wykorzystać możliwości płatnej telewizji, należy posiadać odpowiedni telewizor. Niektóre kanały nadawane są w jakości Full HD, inaczej nazywanej 1080p. Oznacza to, że maksymalna rozdzielczość z jaką może być wyświetlany obraz to 1920 x 1080. Aby uzyskać taką jakość,  telewizor musi być zgodny ze standardem Full HD. Bardziej wymagający widzowie mogą wykupić pakiet 4k. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie programy nadawane są w wysokiej rozdzielczości. Zazwyczaj są one odpowiednio oznaczone. Odbiór sygnału 4k, podobnie jak w przypadku Full HD, wymaga telewizora obsługującego taki standard, czyli oferującego rozdzielczość 3840 x 2160. Oczywiście modele 4k obsługują również standard Full HD. Wysoką rozdzielczość chwalą sobie przede wszystkim fani sportu. Oglądając mecze piłki nożnej na dużym ekranie, widz może odnieść wrażenie, że jest na stadionie pełnym kibiców. Kolejną grupą, która ceni wysoką jakość są fani sportów samochodowych. Oglądając wyścig, można poczuć się jak kierowca Formuły 1, pokonujący z niesamowitą prędkością wąskie zakręty.

Wybierając konkretnego operatora, należy szczegółowo zapoznać się z jego ofertą. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na: czas trwania umowy, okres wypowiedzenia i wszystkie opłaty dodatkowe m.in. opłatę początkową. Czytając umowę, odszukajmy punkt, w którym jest mowa o odstąpieniu od umowy. W większości przypadków łączy się to z karą finansową. Przed podjęciem decyzji o operatorze, warto poszukać promocji. W niektórych przypadkach można przez np. 3 miesiące korzystać z telewizji bezpłatnie. Płatna telewizja, ze względu na szeroki wybór programów, jest ciekawą propozycją dla fanów sportu, kina akcji oraz seriali. W niektórych przypadkach może być nawet zamiennikiem wyjść do kina.

https://vendoria.pl/telewizor-s2015

Komentarze przy tym wpisie zostały zablokowane