Dlaczego odchodzisz?

  • Vendoria

Dlaczego dawanie prezentów sprawia nam radość?

Dlaczego dawanie prezentów sprawia nam radość?

Urodziny, imieniny, święta oraz inne ważne uroczystości to doskonała okazja, aby obdarować bliską osobę upominkiem. Prezenty mogą być wręczane również bez szczególnej przyczyny, tylko po to, aby zobaczyć uśmiech na twarzy bliskiego. Mogłoby się wydawać, że największą radość mają w tym przypadku osoby obdarowane. Okazuje się jednak, iż ci, którzy wręczają upominki, niejednokrotnie odczuwają większą satysfakcję, wynikającą z możliwości sprawienia niespodzianki i zadowolenia drugiej strony. Z jakim mechanizmem psychologicznym mamy do czynienia w tym przypadku?


Radość z dawania prezentów a psychologia

Naukowcy wielokrotnie pochylali się nad zagadnieniem związanym z emocjami jakie wiążą się z dawaniem prezentów. Badania pokazały, iż z punktu widzenia psychologicznych korzyści, to właśnie osoba wręczająca upominek jest największym beneficjentem.

Sam proces jest ważny z punktu widzenia relacji, pozwala bowiem pogłębić więź z bliskimi, przyjaciółmi i rodziną. Obdarowywanie prezentami dzieci wpływa na wzmocnienie uczucia jakie ma wobec nich rodzic. Co więcej, odczuwa on iż jego potrzeba bycia opiekuńczym została zaspokojona. Badania mówią o teorii wrodzonego czystego altruizmu. Może o tym świadczyć fakt, iż wiele osób odczuwa radość z dawania prezentu, nawet jeśli obdarowany nie wie kim jest nadawca, ani nigdy się nie dowie.

Co istotne, prezent nie musi mieć formy materialnej. Chodzi o sam mechanizm “dawania”, którego przykładem może być również ustąpienie miejsca w autobusie, honorowe oddanie krwi czy pomoc w niesieniu zakupów.


Rysunek Mózgu


Korzyści emocjonalne związane z dawaniem prezentów

Czynność związana z podarowaniem drugiej osobie prezentu lub jakiegokolwiek innego daru w dużej mierze wpływa na stan emocjonalny człowieka, co tłumaczy dlaczego cały proces daje nam tyle radości.

Pojawia się samozadowolenie, przekonanie o słuszności czynu, własnej pożyteczności oraz skuteczności. Wpływa to na znaczną poprawę samopoczucia oraz postrzegania swojej siły i sprawczości.
Jest to także świetny sposób na wzmocnienie poczucia własnej wartości i pewności siebie. Dodatkowo, zwiększa się poziom szczęścia osoby wręczającej prezent, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie satysfakcji z życia.


Starsza Pani z jabłkami


Kiedy wręczanie prezentów nie sprawia radości?

Warto wspomnieć, iż wyżej opisane mechanizmy występują wyłącznie w sytuacji, gdy wręczanie prezentów jest w pełni dobrowolne i wyszło z naszej inicjatywy. Wszelkie próby zmuszania lub przekonywania przynoszą odwrotny efekt.

Można łatwo zaobserwować to na przykładzie dzieci, które niejednokrotnie nie chcą podzielić się zabawką lub innymi rzeczami, jednak są zmuszane przez rodziców. W końcu ustępuję, jednak towarzyszą temu wyłącznie negatywne emocje.

O radości z dawania prezentów ciężko mówić w sytuacji, gdy cały proces jest nastawiony na osiągnięcie danego celu, czyli brakuje w nim bezinteresowności. W tym przypadku osoba wręczająca jest zainteresowana tylko i wyłącznie tym, aby podarunek został odwzajemniony, licząc na pewnego rodzaju barter.

Kobieta z rysunkiem smutnej twarzy

Komentarze przy tym wpisie zostały zablokowane