Dlaczego odchodzisz?

  • Vendoria
  • Kategoria: dom

Jakie kwiaty wybrać do sypialni?

Jakie kwiaty wybrać do sypialni?

Długość i jakość snu ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie oraz procesy regeneracyjne, jakie zachodzą w organizmie. Warto zastanowić się, czy pomieszczenie, w którym zasypiamy jest odpowiednio przygotowane w tym kierunku. Przed pójściem spać dobrze jest przewietrzyć sypialnię, aby pozbyć się drobnoustrojów i bakterii, szybko rozwijających się w ciepłym środowisku. Wietrzenie jest zalecane również alergikom, gdyż dzięki temu można ograniczyć ilość alergenów. Dobrym pomysłem jest także wyposażenie  sypialni w kilka odpowiednich roślin, które zajmą się za nas dotlenieniem pomieszczenia. Które kwiaty są najbardziej polecane?

Co warto wiedzieć przed zakupem kwiatów do sypialni?

Większość osób kieruje się wyglądem roślin i tym, czy odpowiednio komponują się z aranżacją pomieszczenia. Jest to jednak duży błąd, gdyż może się okazać, że wybrane kwiaty zamiast pomóc, szkodzą domownikom. Z tego względu, po przespanej nocy czujemy się nadal zmęczeni, ospali i mamy problemy z koncentracją. Dlaczego tak się dzieje? Rośliny produkują tlen pod wpływem fotosyntezy, w której ogromną rolę odgrywa słońce. W nocy proces ten zostaje zatrzymany, a kwiaty zajmują się wyłącznie oddychaniem, pobierając tlen i wydzielając dwutlenek węgla. Z tego względu, przed zakupem danej rośliny, warto poznać jej właściwości. Na co należy zwrócić uwagę?

  • Najlepszym wyborem będą rośliny przeprowadzające tzw. proces odwróconej fotosyntezy, nocą produkując tlen.
  • Kwiaty umieszczone w sypialni powinny nawilżać powietrze, ograniczać ilość szkodliwych składników znajdujących się w powietrzu oraz nie wydzielać intensywnego zapachu.
  • Jeśli dysponujemy niewielką sypialnią, w zupełności wystarczą dwie rośliny doniczkowe postawione na parapecie.


Jakie rośliny warto wybrać do sypialni?

Grupy roślin przeprowadzające odwróconą fotosyntezę to m.in.: sukulenty, storczykowate, oplątwy oraz ananasy. Przed zakupem warto zapoznać się także z wymaganiami pielęgnacyjnymi poszczególnych roślin, aby mieć pewność, że zdołamy im sprostać. Które z nich doskonale sprawdzą się w sypialni?

  • Aloes zwyczajny - popularny sukulent znany ze swoich właściwości leczniczych. Stanowi świetny wybór z uwagi na możliwość filtrowania oraz nawilżania powietrza. Najlepiej czuje się w dosyć wysokiej temperaturze, w pobliżu słońca, ale nie w bezpośrednim kontakcie, dlatego z powodzeniem możemy ustawić go na parapecie, przy oknie z firanką. Podlewa się go oszczędnie, omijając liście.
  • Dracena wonna - ta roślina nie tylko ciekawie się prezentuje, ale również słynie ze swoich właściwości oczyszczających. Jest szczególnie polecana palaczom, gdyż pochłania cząsteczki dymu. Najlepiej ustawić ją w dosyć jasnym miejscu, ale nie w bezpośredniej styczności z promieniami słonecznymi.
  • Skrzydłokwiat - roślina o ciekawym wyglądzie, która wyróżnia się właściwościami pochłaniającymi toksyny, a dokładniej aceton, benzen oraz formaldehyd. Dodatkowo skutecznie nawilża powietrze. Doniczkę można postawić zarówno w jasnym, jak i półciemnym miejscu. Kwiat lubi dużo wilgoci, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz zraszaniu liści, zwłaszcza latem i zimą.

 

Komentarze przy tym wpisie zostały zablokowane