vendoria.pl

Blog tematyczny o modzie i makijażu

Ślub i wesele

Ile kosztuje wesele i jak się na nie przygotować?

Ile kosztuje wesele i jak się na nie przygotować?

Dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni w życiu dwojga zakochanych ludzi, którzy się na niego zdecydowali. Oczywiście parze młodej zależy na tym, aby wszystko wyszło jak najlepiej i zgodnie z planem. Żeby tak się stało, należy się dobrze przygotować. Z tego artykułu dowiesz się m.in. ile kosztuje wesele i jak je zorganizować.

Na początek – ile kosztuje wesele?

Mimo tego, że ślub i wesele to z założenia jeden z najpiękniejszych dni w życiu pary młodej, to ich organizacja może być ciężką drogą. Możemy poprosić o pomoc firmy takie jak Wytwórnia Ślubów z Gdańska, które ułatwią nam zadanie lub zrobić wszystko na własną rękę. Jeśli chcemy dowiedzieć się, ile kosztuje wesele, musimy zacząć od stworzenia planu. Zacznijmy od liczby gości zaproszonych na uroczystość. W tym artykule weźmiemy pod uwagę sytuację, w której para młoda zaprasza sto osób.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wzrost cen nie ominął branży weselnej. Organizacja imprezy dla setki gości będzie prawdopodobnie wiązała się z niemałymi kosztami. Zacznijmy od lokalu, w którym odbędzie się przyjęcie. Domy weselne najczęściej podają ceny za swoje usługi w talerzach na osobę, które mieszczą się mniej więcej w granicy 200-400 złotych. W tej kwocie przeważnie znajduje się obiad, zimna płyta oraz napoje bezalkoholowe. 

Następnie powinniśmy skupić się na torcie oraz alkoholu. Za tort weselny dla stu osób będziemy musieli zapłacić około dwa tysiące złotych. W dalszej kolejności musimy zadbać o alkohol. W tym przypadku musimy liczyć się z kosztem mniej więcej czterech tysięcy złotych. Przyjęło się, że na jednego gościa weselnego przypada 0,5 litra wódki. Oznacza to, że dla zaproszonych przez nas stu gości powinniśmy kupić 50 butelek. Dodatkowo możemy rozważyć zakup innych napojów alkoholowych (piwo, wino, itd.).

Na koniec pochylmy się nad kosztami związanymi z kamerzystą, fotografem, muzyką (DJ lub zespół) oraz dekoracją sali. Jeśli zależy nam na posiadaniu nagrania z dnia naszego ślubu musimy liczyć się z kosztem od trzech do siedmiu tysięcy. Podobne stawki dotyczą również fotografa. Za zespół lub DJ’a będziemy musieli zapłacić od trzech do nawet dziesięciu tysięcy, natomiast udekorowanie sali to koszt mniej więcej pięciuset złotych. Oczywiście poza wspomnianymi wcześniej kwestiami, możemy liczyć się również kosztami m.in. za zaproszenia, atrakcje na weselu, samochód czy transport gości.

Reasumując, za wesele dla stu osób bez poprawin i dodatkowych kosztów będziemy musieli zapłacić ponad sześćdziesiąt tysięcy złotych.

Jak się ubrać na wesele?

W tym fragmencie warto poruszyć temat ubioru młodej. Klasyczny strój panny młodej składa się z sukni, obuwia, welonu, bielizny ślubnej oraz symbolicznej podwiązki. Kolory i kroje elementów stroju zależą od preferencji panny młodej. Z drugiej strony typowy ubiór pana młodego to granatowy garnitur z szarą kamizelką, czarne obuwie, biała koszula oraz krawat lub mucha. Koszt ubioru panny młodej to mniej więcej od trzech do siedmiu tysięcy, natomiast pana młodego od trzech do sześciu. Najistotniejszym elementem ubiory młodej pary są oczywiście obrączaki, których cena przekracza dwa tysiące złotych.

Podstawowe zasady gościa weselnego

A co z gośćmi? Jak się ubrać na wesele, aby wyglądać schludnie i elegancko? Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad.

  • Nie odwracajmy uwagi od panny młodej
  • Ubierzmy się wygodnie i z zasadami elegancji 
  • Starajmy się unikać czerni i bieli
  • Ubierzmy się stosownie do okoliczności (ślub w urzędzie lub kościele)

Wiele osób nurtuje również pytanie: ile dać na wesele? Przyjęło się, że w kopercie możemy umieścić równowartość ceny talerza za osobę, czyli około 200-400 złotych.

Udostępnij