vendoria.pl

Blog tematyczny o modzie i makijażu

Ślub i wesele

Popularne przesądy ślubne

Popularne przesądy ślubne

Znanych jest wiele różnych przesądów ślubnych. Większość traktuje je jednak z przymrużeniem oka, ale są też tacy którzy bardziej w nie wierzą. Jeśli w najbliższym czasie planujemy ceremonię weselną, to warto poznać popularne przesądy ślubne. Niektóre z nich mają przynosić szczęście, a inne wręcz przeciwnie – mogą zwiastować nam pecha. 

Zobacz także: Jak zorganizować wesele tematyczne?

Przesądy ślubne, które przynoszą szczęście

Jednym z najbardziej znanych przesądów, który ma przynosić szczęście Młodej Parze wiąże się z datą ślubu. Konkretnie chodzi o miesiąc, w którym miałaby się odbyć uroczystość. Przyjęło się, że w nazwie miesiąca powinna znajdować się litera “r”, w związku z tym warto wziąć pod uwagę takie miesiące jak np. marzec, czerwiec, wrzesień czy grudzień. Wówczas nasze małżeństwo będzie szczęśliwe i trwałe. Ponadto należy pamiętać, że raz ustalonej daty nie powinno się już zmieniać.

Ze szczęściem związane są również buty Panny Młodej, które powinien kupić Pan Młody. Buty powinny aż do ślubu leżeć na parapecie lub przy oknie, ponieważ wtedy wejdzie do nich szczęście. Z kolei Panna Młoda powinna kupić przyszłemu mężowi koszulę, na tę wspólną uroczystość.

Kolejny przesąd wiąże się z bukietem Panny Młodej, który powinien być wykonany z białych kwiatów. Uważa się, że białe kwiaty są symbolem wierności i szczerości. Najczęściej na wiązankę ślubną wybiera się białe róże oraz konwalie. Kwiaty te są oznaką zgody, pomyślności oraz młodości. Należy też unikać parzystej liczby kwiatów w bukiecie, ponieważ takie bukiety wręcza się na pogrzebach.

Z kreacją Panny Młodej również związany jest przesąd według, którego powinna ona mieć na sobie coś starego, coś pożyczonego i coś niebieskiego. Element czegoś starego oznacza kontynuację dawnych znajomości. Pożyczona rzecz (np. spinka do włosów) będzie wiązała się z błogosławieństwem rodziny Pana Młodego. Z kolei coś niebieskiego sprawi, że nasz przyszły mąż będzie nam wierny. 

Przesądy ślubne, które przynoszą pecha

Wiemy już, że decydując się na ceremonię ślubną powinniśmy wybrać miesiąc zawierający w nazwie literę “r’. Z kolei miesiące takie jak styczeń, luty, maj czy listopad mogą przynosić pecha. Odradza się także, aby data ślubu była ustalona 1 kwietnia, czyli na Prima Aprilis. Unikać powinno się również terminu w okresie Adwentu lub Wielkiego Postu. 

Istnieje szereg przesądów związanych z suknią Panny Młodej, które mogą przynieść pecha. Przede wszystkim suknia ślubna powinniśmy wybrać w towarzystwie matki i przyjaciółki. Możemy przymierzyć ją tylko podczas poprawek. Panna Młoda nie powinna sama szyć sukni ślubnej, ani zakładać pereł gdyż wróżą one łzy. Bardzo ważne będzie również aby Świadkowa zadbała o welon. Jeśli spadnie to przynosi to pecha Pannie Młodej. Ponadto bardzo znany przesąd dotyczy tego, iż Pan Młody nie może ujrzeć swej wybranki w sukni ślubnej do momentu ślubu.

Przesądy ślubne wiążą się również z drogą do kościoła. Zawrócenie w momencie gdy jedziemy na ceremonię przyniesie nam pecha. Powinno się wrócić inną drogą, gdyż to pozwoli odgonić wszelkie nieszczęścia.  

Udostępnij