Mood board czyli tablica nastrojów – co to jest?
Data publikacji 23 maja 2022Każda osoba, która zajmuje się jakąkolwiek formą pracy kreatywnej, czy to artystycznej, czy nawet biznesowej, spotyka się z tym raz na jakiś czas. Dochodzi do ściany i… dalej nic. Pustka! Nie pomagają hektolitry wypijanej kawy (mogą zaszkodzić!) ani natarczywe drapanie się po głowie. Trudno czasami odnaleźć wenę dla dalszego działania, poszukać właściwej inspiracji. No właśnie – inspiracja jest kluczem do sukcesu, ale jak się zainspirować by jednocześnie uniknąć plagiatu czyjegoś pomysłu? Rozwiązaniem w tym wypadku mogą być tablice nastrojów (mood board), dzięki którym łatwiej przekształcić daną inspirację w bardziej spójną bazę wyjściową do stworzenia projektu z krwi i kości, który zadziwi klientów i użytkowników.
Zobacz także: Jakie dekoracje do salonu wybrać?
Mood board co to jest?
Tablica nastroju to swoiste fizyczne lub cyfrowe kolaże, które układają (organizują) obrazy, materiały, tekst i inne elementy projektu w formacie reprezentatywnym dla efektu końcowego.
Generalnie to właśnie uporządkowanie źródeł inspiracji wokół tworzonego właśnie projektu jest głównym celem takiej mood board. Tablica nastroju pomaga zachować spójność stylu i estetyki, zgodne z indywidualnymi celami i oczekiwaniami klienta. Ponadto nie wymaga takich nakładów inwestycyjnych jak rozmaite makiety i prototypy pod względem zasobów i czasu.
To również doskonały sposób na przekazanie klientom wstępnych pomysłów projektowych. Wystarczy im pokazać tablicę nastrojów, a natychmiast zrozumieją na czym polega idea pomysłu i będą mogli wyrazić, czy kochają, czy nienawidzą dane rozwiązania.
Jak stworzyć mood board?
Tak naprawdę nie ma jednego i właściwego sposobu na stworzenie tablicy nastrojów. Występować ona może w różnych formatach, kształtach i stylach. Niektórzy projektanci tworzą je cyfrowo, podczas gdy inni preferują fizyczne kolaże. Dla tych, którzy tworzą mood boardy cyfrowo, dostępnych jest wiele opcji, od szablonów popularnego Photoshopa po dedykowane, specjalistyczne aplikacje.
Na tablicy nastrojów powinni znaleźć się przede wszystkim to co stanowi esencję i meritum danego przedsięwzięcia projektowego. Mogą to być na przykład wszelkiego rodzaju obrazy, w formie zdjęć czy grafik – inspirować się warto dostępnymi w sieci portalami typu Instagram czy Facebook i stamtąd czerpać źródła, przy czym trzeba zwracać uwagę na kwestię praw autorskich. W przypadku projektów artystycznych (graficznych) na pewno na tablicy powinno się umieścić próbki kolorystyczne. Jeżeli istotną rolę w projekcie odgrywają słowa, wiążące się z preferowanym przekazem, warto je dodać w formie kluczowych haseł. Projektant powinien zamieścić też tam szczegółowe wytyczne co do formaty i wielkości czcionek, którymi zamierza się posługiwać. Dodatkowo, mile widziane będą wyjaśnienia, które będą ułatwiać zrozumienie zamiaru projektanta.
Praktyczne wykorzystanie tablicy nastrojów
Tablice nastroju mogą być używane do tworzenia projektów marek, produktów, stron internetowych i prawie każdego innego rodzaju projektu. Właściwie zakreślony plan działania ma na celu w tym wypadku pobudzić inspirację, ożywić wenę do tworzenia. Warto zatem korzystać z dostępnych zasobów wiedzy i gotowych pomysłów, aby nie kopiować, ale stworzyć coś swojego na tej bazie. Bazę tą z kolei wypada uporządkować i do tego właśnie służy tablica nastrojów.